Proč si lidé v Česku půjčují?

Proč si lidé v Česku půjčují?

Půjčky jsou v České republice sjednávány a schvalovány doslova denně. Lidé si půjčují ne koruny, ale rovnou desítky až stovky tisíc korun, které potřebují. Jelikož je míra zadluženosti v České republice skutečně velice vysoká, zajímali jsme se o výsledky nedávných průzkumů a statistik, které mluví o tom, proč si lidé v České republice nejčastěji půjčují. Kupodivu to není proto, že se dostali do tíživé finanční situace nebo do bodu, kdy půjčka je jediné možné řešení.  

Podle průzkumu, který provedla společnost Kruk, si lidé půjčují nejčastěji na nové spotřebiče, ale také na rekonstrukci bytu. To jsou velice nákladné záležitosti, které by se mohly rapidně promítnout na rodinném rozpočtu, a tak si raději na tyto záležitost půjčí. Po dobu dalších měsíců nebo let půjčku splácí po menších splátkách.  

V souvislosti s průzkumem je třeba upozornit na to, že i když jsou půjčí velice atraktivní a jeví se na první pohled jako výhodné, nevyplatí se půjčovat si ani menší obnosy, protože i menší půjčky představují jisté riziko.  

Nejčastější důvody, proč si Češi půjčují 

  • Nákup jídla 
  • Nákup automobilu 
  • Splátky starších půjček 
  • Rekonstrukce bytu 
  • Nové spotřebiče 

Více o výsledcích průzkumu 

Jak již bylo zmíněno, podle nedávného průzkumu lidé nejvíce sahají po půjčkách v případě, že potřebují nové domácí spotřebiče. I když je to něco, na co si dokážou našetřit, často odchod starého spotřebiče přijde v ten nejméně vhodný okamžik, kdy se třeba rodina potýká s finančními problémy. Jelikož se spotřebič potřebuje ke každodennímu životu, musí si na něj rodina půjčit.  

Také si Češi půjčují na rekonstrukci bytu, jelikož se jedná o nákladnou záležitost, ale také si často půjčují na koupi automobilu. Velkým problémem Čechů je, že si mnozí půjčují proto, aby mohli splatit své starší úvěry. Na splácení starších půjček si půjčuje zhruba čtrnáct procent lidí. 

You may also like...