Růst cen bytů zastavuje, očekává se pokles cen

Růst cen bytů zastavuje, očekává se pokles cen

Určitě už jste slyšeli o tom, jak jsou banky doslova nešťastné z toho, že nemají takřka žádné klienty. Žádostí o hypotéku je opravdu rekordně málo, lidé nemají zájem o hypotéku s tak přehnanými úroky. Naštěstí se tedy banky umoudřily a některé dokonce výrazně poklesly s úrokovými sazbami. Podle odborníků by některé banky měly sejít s hypotečním úrokem až ke dvěma procentům, což se nestalo už pěkně dlouhou dobu. Banky si však musí uvědomit, že chyba není jenom v hypotečních úrocích, ale také v cenách bydlení. Lidé zkrátka nemají dvacet procent z desetimilionové stavby. Ceny nemovitostí jsou opravdu velice drahé, i když nyní začínají ceny nemovitostí výrazně zpomalovat. Podle všeho by mohlo dojít i k poklesu cen.  

První čtvrtletí letošního roku se neslo ve znamení prudkého růstu cen. Ve druhém čtvrtletí to vypadalo podobně, ovšem nyní se konečně situace trochu zlepšuje. Zatímco v předcházejícím čtvrtletí ceny nemovitostí výrazně rostly, nyní začínají stagnovat. V mnoha krajích totiž nemovitosti dosáhly svého stropu.  

Kde se neustále zdražuje? 

Podívejme se však ještě do krajů, kde dochází ke zdražování. Přece jen ne ve všech krajích dochází ke stagnaci cen nemovitostí. Nejvíce se zdražovalo v poslední době v Jihočeském kraji. K městům, kde se nejvíce zdražovalo, patří rozhodně Brno, kde se zdražovalo dokonce více než v našem hlavním městě.  

Kde došlo ke stagnaci cen nemovitostí? 

Jak jsme zmínili, v mnoha krajích došlo ke stagnaci cen nemovitostí. K tomu došlo konkrétně v Karlovarském kraji, také v Olomouckém kraji a mimo jiné i v Moravskoslezském kraji. Díky stagnaci cen se zde nejvíce zvýšil zájem o nemovitosti. Obecně je zájem hlavně o větší byty, a to konkrétně o byty 3kk nebo 3+1.  

Rodinné doby zdražují nejvíce 

Podle statistik a dostupných informací lze říct, že meziročně se byty zdražily o zhruba osm procent, ovšem rodinné domy jsou na tom ještě hůře. Co se týče samostatných pozemků, v tomto případě došlo ke zdražení o osm procent.  

You may also like...