Důchodci - jak moc si letos polepší

Důchodci – jak moc si letos polepší

Každý rok se nese ve znamení mnoha změn. Každým rokem se zvyšují minimální zálohy na zdravotní a na sociální pojištění, každým rokem přijde celá řada změn, které musíme brát v úvahu. Letošní rok se zatím nese poměrně ve skvělém duchu – zavede se dlouhodobé ošetřovné, zavede se i otcovská poporodní péče, kromě toho se zvýšila i nemocenská. Takoví důchodci každým rokem čekají, jak moc se jim zvýší jejich důchody, a letos si skutečně nemohou stěžovat. Polepší si totiž víc jak vloni!

Důchody se navýšily od prvního lednového dne. Pojďme se blíž podívat na to, o kolik si důchodci letos přilepší a o kolik je to vyšší částka než vloni.

O kolik se zvýší důchod?

Až do nynějška byli důchodci zvyklí na to, že se jejich důchod navýší vždy o pár set korun – většinou o dvě až tři stovky. Letos si však polepší mnohem výrazněji. Důchody by se totiž měly zvýšit o necelou pětistovku. Je to tedy o 166 korun více než v loňském roce.

Jelikož na konci září dosahoval průměrný starobní důchod zhruba 11 828 korun, důchodci se tak mohou těšit na důchod ve výši dvanácti tisíc korun a více.

Co nového v důchodu?

Kolem důchodu se však točí mnoho novinek, které se netýkají jenom zvyšování částky, jež budou důchodci dostávat. Novinkou je i to, že se opět nastolil strop – tedy věk odchodu do důchodu. Většina lidí totiž přesluhovala, jiní se báli, že do důchodu půjdou až po sedmdesátém roku. Naštěstí to tak nebude.

Pokud máte odpracovaná léta, do důchodu půjdete maximálně v pětašedesáti letech. Každým rokem se hranice posouvá, ale až se dostane na 65 let, což bude asi v roce 2030, dále se hranice zvyšovat nebude.

Jestliže jste se tedy báli toho, že se snad do důchodu při neustálém zvyšování věku ani nedostanete, nemusíte se nyní bát. I vy se důchodu dočkáte, jen je třeba vydržet do pětašedesáti, pokud se tedy nedostanete do předčasného důchodu.

You may also like...