Jak naučit děti finanční gramotnosti už od školkového věku

Jak naučit děti finanční gramotnosti už od školkového věku

Být finančně gramotným – to je jeden z nejdůležitějších úkolů, které na tomto světě máme. Do třiceti let se stát nezávislým na rodičích a najít si vlastní bydlení. Jen málokdo si však uvědomuje, že přesně toto se učíme už v raném dětství. Základy finanční gramotnosti totiž pokládají sami rodiče, a to už od školkového věku. Pokud doma máte malou ratolest, kterou chcete naučit, jak správně k financím přistupovat, poradíme vám, jak na to.  

Děti v školkovém věku 

Pokud doma máte ratolest, která teprve navštěvuje školku, můžete začít s drobnými lekcemi. Například jí pořiďte průhlednou pokladničku. Dítě každou našetřenou korunu vidí na vlastní oči a líbí se mu, když peněz v kasičce přibývá. Vysvětlete mu, že pokud si našetří dostatek, může si koupit hračku, kterou mu dopřát nechcete.  

Děti ve škole 

I děti školního věku můžete naučit, jak k penězům přistupovat. Ty už více chápou, jak finance fungují a že jsou k životu třeba. Například jim začněte dávat kapesné, se kterým budou muset vyjít minimálně na týden. Naučte ho, že jelikož už takto “vydělává”, má právo na utrácení, ale samozřejmě s rozvahou.  

Při utrácení je třeba ukazovat cenu peněz. Když si bude chtít koupit plyšového medvěda za tisíc korun, připomeňte mu, že za tu cenu by mohl mít dvě počítačové hry či dvě stolní hry. Naučíte tak dítě uvažovat ekonomicky a úsporněji. 

Teenageři 

Když se děti nachází v pubertě čili když se z nich stávají takzvaní teenageři, k penězům už mohou přistupovat daleko zodpovědněji. Mohou ostatně chodit na brigády, kde si vydělají peníze na věci, které chtějí, nebo na víkend s přáteli, který chtějí podniknout.  

Kromě toho jim dovolte být v dluhu. Nemají na nový počítač? Jako hodný rodič jim půjčte. Ovšem půjčte jim, peníze jim nedejte jen tak. A učte je splácet pravidelně, mějte pevně stanovený splátkový kalendář. Ten dítě naučí jisté zodpovědnosti, kterou posléze přenese i do svého dospělého života, který je u teenagerů doslova za rohem.  

You may also like...