Zrušení zlatého standardu. Jaké mělo následky?

Zrušení zlatého standardu. Jaké mělo následky?

Peníze byly vytvořeny jako náhrada směnného obchodu, který v některých situacích nefungoval. Aby neztrácely hodnotu, byly svázány se zlatem. To je totiž stálým kovem, jehož cenu uznává každý a téměř všechny civilizace i země podle něj dlouhodobě měřily své bohatství. Když se ale zlatý standard zrušil, vybralo si to svou daň.  

Funkce zlatého standardu 

Dokud byly peníze se zlatem provázány, země si nemohly tisknout peníze navíc, a ty tak ztrácely hodnotu jen minimálně. Nevýhoda ale spočívala v tom, že země měly k dispozici jen omezené množství prostředků, a proto k financování nečekaných situací zkrátka nezůstával dostatek. V takovém případě muselo být přistoupeno k půjčce od někoho, kdo takové prostředky má nebo došlo ke zvýšení daní a úspoře.  

Z rozhodnutí tehdejšího prezidenta USA, Franklina D. Roosevelta, se na konci roku 1933 tento standart zrušil. Šlo o riskantní krok, který byl proveden hned pět let po jedné z největších ekonomických krizí. Obyvatelé USA také museli své zlato pod výhružkou pokuty nebo odnětí svobody odevzdat. Z peněz se stalo platidlo, které funguje jen na základě důvěry, není vázáno na žádný materiál a v podstatě zcela ztrácí svou cenu.  

Důsledky Rooseveltova opatření 

Zatímco dříve byly papírové peníze jen jakousi jistotou, že můžete jít do banky a směnit je za skutečně hodnotný materiál, tudíž zlato, dnes nic takového možné není. Evropské bankovky jsou svým kurzem vázány na dolar, o jehož hodnotě převážně rozhoduje Federální rezervní systém v USA podle toho, kolik peněz vpustí do oběhu. Nečekané situace, jako je válka, koronavirus nebo jen pouhá šetřivost domácnostech, můžou způsobovat hluboké krize.  

Neúnosné zadlužování 

V případě potřeby se peněžní prostředky v oběhu navyšují, což má za následek větší zadlužení. Takové situace se snažilo zbavit i několik vysoce postavených politiků, jako byl například prezident spojených státu J. F. Kennedy, když vydal nařízení č. 11 110, které by Ministerstvu financí USA povolilo tisknout vlastní bankovky kryté stříbrem. Následníky prezidenta bylo ovšem takové nařízení zrušeno a až do současné chvíle operujeme s penězi, které se ke zlatému standardu zatím nevrátily. 

You may also like...