Kde získat finance pro start podnikání?

Kde získat finance pro start podnikání?

Rozhodli jste se začít podnikat a potřebujete finance pro jeho rozjezd? Pak vás čeká důležité rozhodování, odkud tyto finance vzít. Možností je hned několik a každá má svou výhodu i nevýhodu. 

Vlastní zdroje 

Pokud se rozhodnete pro financování svého podnikání z vlastních zdrojů, odpadne vám jakékoliv papírování, dokazování nebo vyjednávání. Je to nejjednodušší a nejrychlejší varianta, díky které získáte absolutní volnost. Je zde ale samozřejmě riziko, že o své finance přijdete. Navíc ne každý, kdo chce začít s podnikáním, má dostatek financí k dispozici.  

Rodina, přátelé 

Máte-li dobré kontakty mezi přáteli, nebo rodinu nakloněnou vašim nápadům, můžete požádat o pomoc při financování vašeho podnikání je. Předpokládaná forma pomoci je půjčka, která ovšem může mít výhodnější podmínky, než jaké by vám dala banka. Nemluvě o faktu, že vám pravděpodobně pro vyjednávání bude stačit business plán a přesvědčivost. V případě, že vám ale podnikání nevyjde a vy se dostanete do finančních obtíží, nemluvě pak o neschopnosti splácet, vztahy mohou být vážně ohroženy. 

Bankovní úvěr 

Pokud nepomohou vlastní zdroje ani zdroje nejbližších, pak je zde stále ještě klasická bankovní instituce, která ovšem od vás bude požadovat rozsáhlý byznys plán včetně finančního plánu a také informace o vašem osobním majetku a finančních poměrech. Také úroky zde budou vyšší, než jaké by vám pravděpodobně nabídli přátelé. Na druhou stranu se ale oprostíte od osobních vazeb.  

Crowdfunding 

Pokud věříte, že by váš podnikatelský záměr zaujal davy, můžete veřejně zkusit požádat o financování větší počet jednotlivců, kteří se pomocí malých částek na vaše podnikání složí. Výměnou jim můžete nabídnout poukaz na své produkty či služby, slevu, nebo jinou výhodu. Kromě finančních prostředků navíc touto formou svůj projekt hned i zpropagujete. Nevýhodou je ale riziko, že potřebnou sumu od lidí nevyberete. 

Peer-to-peer financování 

Peer-to-peer financování je velmi podobné půjčce z banky, ovšem půjčují zde „běžní lidé“ běžným lidem, což obvykle probíhá i s nižším úrokem. Tyto půjčky je možné realizovat pomocí online platformy. 

Start-upové soutěže 

Pokud je váš podnikatelský plán zajímavý a nebojíte se osobní prezentace, můžete vyzkoušet i startupovou soutěž, která dává možnosti získat finance v řádech i milionů korun. Další výhodou je medializace a získání cenných kontaktů.   

Investor 

Prostřednictvím investora můžete najít zkušeného partnera, který vám pomůže nejen s finanční stránkou vašeho podnikání, ale může a bude vám také radit ohledně podnikání a zasahovat do vývoje firmy. Což může mít ovšem jak své výhody, tak i nevýhody. 

You may also like...