Delší fixace úrokové sazby vás zachrání před jejím zvyšováním

Delší fixace úrokové sazby vás zachrání před jejím zvyšováním

Přemýšlíte nad tím, že byste si vzali hypotéku a pořídili si konečně vysněné bydlení? Pokud ano, pravděpodobně se vás banka zeptá, na kolik let chcete úvěr zafixovat. Doba fixace může být stanovená klidně na rok, ale také po mnohem delší dobu. Obecně platí, že delší doba fixace se volí v okamžiku, kdy jsou úrokové sazby dole a kdy pravděpodobně klesat nebudou, naopak kdy hrozí jejich zvýšení. Což je právě aktuální situace, proto při zřizování hypotéky se zafixujte na delší dobu.  

Na tom se ostatně shodují všichni odborníci, kteří jsou toho názoru, že brzy dojde ke zvyšování úrokových sazeb. Zejména, pokud přijde doporučení od České národní banky, rázem bude každá banka hypoteční sazby zvyšovat. Proto využijte ještě toho, že už desátý měsíc v řadě hledají úrokové sazby své pomyslné dno a běžte štěstí trochu naproti.  

O hypotéky byl vloni velký zájem 

O hypotéky byl v loňském roce opravdu velký zájem. I když to z počátku roku nevypadalo na slibné měsíce, díky snížení hypotečních úroků a také díky strachu lidí z toho, co koronavirová krize přinese, se krapet pozměnil názor na půjčky a hypotéky byly to, co bylo atraktivní.  

I odborníci se shodují na tom, že na objemu sjednaných hypoték se výrazně podepsaly zmiňované dvě věci. I díky tomu máme za sebou rekordní leden. Jelikož se však předpovídá nárůst hypotečních sazeb (i když o desetinky, nikoli o velké sumy), očekává se menší zájem o tento typ úvěrů. K tomu má nahrávat i blížící se krize a zvyšující se procento nezaměstnanosti.  

Chcete nemovitost na bydlení? Sjednejte si delší fixaci 

Jak již bylo zmíněno, delší fixace úrokové sazby nyní přichází v úvahu. Tedy zejména přichází v úvahu ve chvíli, že chcete nemovitost držet a bydlet v ní. Pokud ji chcete mít jenom na investici čili tak, že ji zrekonstruujete a za rok prodáte, nemá smysl si dobu fixace sjednávat delší než jeden rok.  

You may also like...