Pád do dluhové pasti zažila celá řada Čechů díky vánočním dárkům

Pád do dluhové pasti zažila celá řada Čechů díky vánočním dárkům

Předvánoční čas se opět vloni nesl ve znamení půjček. Lidé se snad nepoučí a nepoučí. Neustále si půjčují dokonce i na vánoční dárky, které by měly být klidně i maličkosti, ale ony to maličkosti nejsou. Lidé chtějí udělat svým blízkým obrovskou radost, což znamená, že jsou jim ochotni koupit i to, na co nemají peníze. Zejména dětem se člověk skoro nezavděčí. Pokud rodiče chtějí své děti opravdu obdarovat tím, co chtějí, často musí sáhnout do svých úspor – a pokud ani úspory nestačí, sáhnou po půjčkách, které jsou ostatně k dostání takřka všude, zejména na internetu. A právě snadné získání půjčky lidi dostalo do dluhové pasti, z níž jen malé množství Čechů vyjde ven.

Místo toho, aby lidé kupovali dárky s předstihem, kupují dárky na poslední chvíli, kdy rozhodně nejsou ve slevě ani za plnou cenu, ale kdy ceny dárky jsou tak vysoké, jako nikdy po celý rok. Lidé si musí

uvědomit, že buď budou dárky kupovat zavčasu, nebo budou muset na dárky šetřit. Jinak se opravdu dostanou do dluhové pasti, z níž není možné se jen tak rychle dostat ven.

Neuvážené zadlužování byl ten hlavní problém Čechů před vánočními svátky. Lidé se často upsali institucím poskytujícím úvěry jen proto, že byli zaslepeni radostí, kterou udělají svým blízkým. Jenže když radost nebyla tak velká, uvědomili si, že se zadlužili opravdu zbytečně a neuváženě.

Jaké úvěry byly nejžádanější?

Díky tomu, že se lidé tak snadno dostávali do dluhových pastí, se zjistilo, jaké půjčky pro ně byly nejatraktivnější. Nejatraktivnější pro ně byly nejdostupnější úvěry od finančních institucí, které však mají licenci od České národní banky. Je tedy alespoň chvályhodné, že když si Češi půjčovali, nejdříve si ověřili, u koho si půjčují.

Dobrá zpráva pro zadlužené

Pro ty, kteří se před vánočními svátky zadlužili, máme dobrou zprávu. Právě těm totiž často nejsou účtovány sankce za různé přešlapy či věci, které jsou proti smlouvě. Ukazuje to analýza Člověka v tísni.

You may also like...