Letos se čeká zdražování, ale platy růst nejspíše nebudou

Letos se čeká zdražování, ale platy růst nejspíše nebudou

Loňský rok byl po mnohých směrech velmi úspěšný. Nejen, že se dařilo českým internetovým obchodům, které se radovaly z opravdu vysokých obratů, ale také se dařilo českým startupům a podobným firmám. Kromě toho se také dařilo i samotným zaměstnancům, kteří konečně po letech dostali díky zaměstnanecké krizi pořádně přidáno. Mnozí lidé však přidáno nedostali, a tak očekávají, že se to změní letos. Jenže letošní rok by, co se platů týče, neměl být už tak štědrý.

Z aktuálních informací vyplývá, že by inflace měla stoupnout zhruba z 2,3 procenta na 2,4 procenta, tedy o jednu desetinu. Letos by se také měl mírně zpomalit růst české ekonomiky, a to také o jednu desetinu z aktuálních tří procent na 2,9 procent. A samozřejmě s tímto zpomalením dojde také ke zpomalení růstu mezd, ovšem analytici uklidňují, že mzdy zůstanou stále poměrně vysoké, a to díky stále trvající zaměstnanecké krizi a velmi nízké nezaměstnanosti.

Výše zmíněné informace vyplývají z odhadů a statistik ministerstva financí, stojí za nimi prognózy odborných institucí a analytiků.

Změní se tahoun české ekonomiky

V minulých letech se mohl za tahouna české ekonomiky považovat zpracovatelský průmysl, v letošním roce to však bude trochu jinak. Za tahouna české ekonomiky se najednou budou moct označovat služby.

Zpátky k platům

To však byla jedna drobná odbočka pro informaci. Pojďme zpátky k platům, které letos stouply meziročně o více jak devět procent, letos se však očekává výrazné zpomalení růstu mezd, zpomalení by mělo být o dvě procenta. Klesnout by se mělo konkrétně na sedm a půl procenta.

I když by se mělo zvyšování mezd zpomalit, míra nezaměstnanosti letos má podle všeho stagnovat a zůstat na dvou a půl procentech. Stále by se tak Česká republika měla řadit k těm zemím Evropské unie, kde je nezaměstnanost nejnižší.

You may also like...