Ceny za víno klesají. Radují se zejména jeho milovníci
Mezi námi se najde celá řada lidí, které lze zařadit k milovníkům vína. Právě tito lidé si pravidelně dopřávají skleničku, která jim zpříjemní třeba večer po náročném dni. Ti, kteří milují víno, si víno kupují prakticky denně – i když jím jen plní vinotéku. A právě tito lidé jsou nadšení z aktuálně klesajících cen tohoto nápoje, na jehož dně se skrývá pravda. V případě, že patříte k milovníkům vína, možná k vám informace, že ceny za víno klesají, již doputovala. A pakliže tomu tak není, nyní to už víte a můžete začít jásat.
To, že ceny za víno klesají, však těší jenom jeho milovníky, nikoliv samotné vinaře, kteří se k tomu naopak staví poměrně negativně. Přece jenom jsou nešťastní za úrodu vymykající kontrole, k níž dochází ve slunné americké Kalifornii, kde teploty sahají do obřích výšin.
V Kalifornii se neví, kam dřív skočit
I k nám sice doputovalo počasí, které se velice podobá tomu jarnímu, už během ledna, ale stále to není takový extrém, jaký zažívají vinaři v Kalifornii, kde se z důvodu horka úroda vymkla kontrole. Pěstitelé hroznů najednou nevědí, co mají s hrozny dělat. Zatímco před pár lety se potýkali s nedostatkem hroznů, nyní jich mají nadbytek a přemýšlí, co s hrozny budou dál dělat.
Do karet jim nehraje ani to, že poptávka po víně rapidně klesá. Mohli by sice vyrábět víno ve velkém, ale nenajdou se konzumenti tohoto nápoje. Tato situace ostatně vedla ke zmíněnému snižování cen vína.
Víno se prodává pod cenou
Vinaři však zatím nevidí jiné východisko než právě výrobu vína z nadbytku hroznů. Aby hrozny nehnily, prodávají rychle vyrobené víno pod cenou, protože jinou možnost opravdu nevidí. Nízká cena však konzumenty láká, a tak se poptávka po víně opětovaně zvyšuje.
I když to ve slunné Kalifornii není zrovna nejlepší po vinné stránce z pohledu producentů vína, aspoň se vinaři nemusí bát toho, že by vypadli ze čtveřice největších producentů vín světa.