Zacnete setrit

Jak se zbavit dluhů? Začněte šetřit!

Jistě jste se alespoň jednou v životě ocitli v situaci, kdy jste si byli nuceni půjčit. Třeba byl právě leden a Vánoce se abnormálně projevily v prázdnotě vaší peněženky. Účty ale na výplatu nepočkají, potřebují zaplatit ihned. Poplatky za vodu, elektřinu, wifi připojení nebo satelit nejsou zrovna levné záležitosti, ale pro vás se jeví jako zcela nezbytné. Jestliže dané účty nesplatíte ihned, hrozí vám odpojení a budete mít se vším konec.

Proto jste nuceni si půjčit. Nejdříve vždy volte půjčku od svých blízkých – od rodiny či přátel. Nekladou si žádné úroky ani nebudou tlačit na nutné vrácení do měsíce. Půjčky totiž dokážou být velmi zrádné. Často se stává, že člověk poté splácí půjčky další půjčkou od různých bankovních i nebankovních institucí.

Půjček by ovšem nebylo potřeba, pokud byste si dobře šetřili. To se ale zdá tak těžké! Ale jen se to zdá, stačilo by však omezit některé věci. Jaké?

1) Omezte jedení venku

Jedení ve fastfoodech nebo v restauracích patří mezi vaše denní rutiny? Přestaňte s tím! Vždyť tam se ztrácí veškeré vaše úspory! Nekupujte si ani kávu, pokud jdete ráno do práce. Raději si ji uvařte až v zaměstnání nebo už k snídani.

2) Nakupujte se seznamem

Častokrát vás láká koupit si kdeco. Bez nového svetru nebo bez mouky do zásoby se určitě obejdete. Nakupujte se seznamem a vždy se ho držte. Jestli nemáte poznamenáno, že si potřebujete koupit pastu na zuby, nekupujte ji jen proto, abyste ji měli hned v okamžiku, kdy vám dojde.

3) Naučte se říkat „NE“

To neumí skoro žádná žena v oblíbeném obchodním domě. Holt móda si žádá své, a to nutnou útratu. Nekupujte si nové věci, pokud je nepotřebujete. Neumřete bez nich a navíc si po čase uvědomíte, že jste je ani nepotřebovali. To samé například funguje i u koupě spotřebičů do domácnosti. Nemusíte kupovat nutně smoothie maker, pokud nežijete zdravě. Důvod, který říká, že je to „in“, nikoho nezajímá.

You may also like...