EET hrozba

EET – hrozba online obchodů?

EET pro velký úspěch na počátku roku začalo mít trošku nosík nahoru. Ministr financí Andrej Babiš je na úspěch svého nápadu velmi hrdý, ale přesto mu to nestačí. Pracuje na dalším zpřísnění kontrol u této evidence a začíná apelovat na ty, kteří se v následujících měsících mají registrovat do stejné evidence. Jedná se o dvě stě padesát tisíc živnostníků, doposud se jich přihlásila jen malá hrstka.

EET na svém úplném začátku, ještě u své myšlenky byla zrozeným strachem mnoha podnikatelů. Převážně u menších hospod a drobnějším podnikatelů se vyskytly spekulace, zda podnik nezabalit ještě před schválením zákona. Samozřejmě se tak nestalo. Po zavedení evidence ale vydrželi jen ti nejsilnější. Během následujících měsíců může být ale vše jinak.

Doposud jsou v elektronické evidenci tržeb registrovány velké podniky, převážně restaurace a jiné. Jejich tržby ke konci prosince loňského roku také vyšplhaly k neuvěřitelným dvaceti miliardám korun. Tento úspěch EET vyvolal řadu otázek, zda se nejedná o přemrštěné číslo. Kritici se opět pustili do ministra financí a doposud s tím neskončili. A ani neskončí.

Další, kdo mají strach z EET, jsou online obchody. Ty zvažují zrušení možnosti platby kartou. Jenže toto je může stát řadu klientů. Zákazníci v současné době snad ani nevybírají z bankomatů, platí pouze svými kartami. Jenže na tom tolik nesejde. Nyní obchodům záleží jen na tom, aby se vyhnuly této povinnosti. Změny, týkající se výjimky zvané e-shopy, schválením neprošly. Možná, kdyby to Andrej Babiš navrhl dříve, ne až na poslední chvíli. Nyní je to tedy zcela na online obchodech, jak se k zamítnutí tohoto zákona postaví.

Vše se ale uvidí v následujících měsících. Třeba budou konečně i výpadky, postihující právě elektronickou evidenci, konečně opraveny. Kdo ví. Záleží na dalších dnech, co nám přinesou a s jakými novinkami se setkáme každé ráno.

You may also like...