V Česku se vyrobilo rekordní množství automobilů

Loňský rekord padl. V Česku se vyrobilo rekordní množství automobilů

Výroba automobilů v České republice rozhodně nestagnuje, ale funguje na plné obrátky. To ostatně dokazuje fakt, že se letos podařilo zdolat loňský rekord a vyrobilo se v Česku rekordní množství automobilů. Výroba automobilů vzrostla konkrétně o šest desetin procenta, a to na 1,06 milionů automobilů. Nejen výroba vozů se zvýšila, ale zvýšil se také samotný export, a to o necelé procento na 978 500 automobilů.

Česká republika tedy opět dokázala, že i malá země sídlící ve středu Evropy dokáže velké věci. Ve výrobě automobilů jsme se opět předstihli, vyrobili jsme rekordní množství vozů, které ve velkém množství exportovali do zahraničí. I největší výrobce automobilů Škoda Auta zvýšil svou produkci, a to o více jak dvě procenta. Celkově tak vyrobil skoro 655 tisíc automobilů. Ovšem nenajdeme u nás jen prosperující automobilky. Co se týče automobilky Hyundai, ta bohužel ve výrobě propadla, a to o skoro sedm a půl procenta. Vyrobila bohužel jen necelých 250 tisíc automobilů.

Rekord byl pokořen

I když se rekord podařilo překonal jen o pár desetin procenta, je to obrovský úspěch, na který můžeme být pyšní. Na pokoření rekordu se nejvíce podílí výrobní výkon TPCA, která fungovala i v době, kdy ostatní automobily ve své výrobě poměrně stagnovali.

Sám prezident sdružení je toho názoru, že celý letošní rok byl oproti tomu loňskému velice úspěšný. Automobilky podle něj jedou na svých hranicích, přichází s novými modely, což výrazně ovlivňuje situaci na trhu.

Jak to bude dál?

Analytici jsou však toho názoru, že současný úspěch nemusí být trvalý. I když se nyní rekord podařilo překonat, neznamená to, že takovou laťku si udržíme i v budoucnu. Spotřebitelské nálady se podle analytiků mění den co den, někdy jsou na vysoké úrovni, jindy výrazně slábnou.

I když výroba automobilů sama o sobě roste, výroba samostatných nákladních automobilů na tom není tak dobře. Došlo k meziročnímu snížení o skoro padesát procent na necelých šest set aut.

You may also like...