Daňové přiznání je tady. Co se nemusí přiznávat?

Daňové přiznání je tady. Co se nemusí přiznávat?

Nejen podnikatelé, ale také zaměstnanci, kteří si stranou něco málo přivydělávali prostřednictvím vedlejšího podnikání – všichni ti musí podávat daňové přiznání. Zatímco pro někoho platí povinnost odevzdat daňové přiznání nejpozději během března, jiní mají hospodářský rok krapet posunutý, a tak mohou s daněmi vyčkat krapet déle. V každém případě každého, kdo podává daňové přiznání, určitě napadne, co se nemusí do růžového formuláře zahrnovat, co se nemusí přiznávat. Záhadu však společně rozlouskneme.  

I když zbývá na odevzdání daňové přiznání ještě několik dlouhých měsíců, už nyní se vyplatí vědět, co se do zmiňovaného růžového formuláře nemusí přiznávat a co naopak ano. Respektive to, co do daňového přiznání patří, se už ví, ale to, co se nemusí přiznávat, to je pro mnohé záhadou.  

Co se přiznává a co naopak nikoliv 

Jak jistě víte, sazba z příjmů fyzických osob je patnáct procent. Je však třeba konstatovat, že se neodvádí jenom mzdy nebo výdělky z podnikání, ale také se musí odvést daně i z pronájmu, z darů nebo majetku. Co však nepodléhá dani z příjmů, jsou půjčky a úvěry, také příjmy z akcií. To tedy není nutné přiznávat a zapisovat do růžového formuláře.  

Od daně jsou osvobozené i další příjmy, ale pozor na příjmy z prodeje bytu nebo z prodeje bytu, také pozor na pojištění majetku, sociální dávky nebo majetek, který nabydete dědictvím. Zmíněné příspěvky do rodinného rozpočtu jsou totiž opředeny různými podmínkami.  

Pár informací k daňovému přiznání 

Pojďme si dále zmínit několik dalších informací, které se vyplatí vědět a znát v souvislosti s daňovým přiznáním. Například se vyplatí vědět, že pokud by byl váš příjem vyšší, než pět milionů osvobozen od daně, musíte to nahlásit finančnímu úřadu. Také se vyplatí vědět, že pokud jste měli nízké příjmy, přesto si daňové přiznání vyplňte. Můžete totiž získat zpět patnáctiprocentní daň. 

You may also like...