Zdravotní pojištění a jeho změny v roce 2017

Patříte mezi podnikatele? Pokud ano, je (dalo by se říct) vaší povinností sledovat aktuální novinky a změny v oblasti podnikání, ekonomiky a pojištění. Sebemenší přehlédnutá změna by vás mohla dostat jistě do velkých konfliktů se zákony a po tom nikdo netouží. Dokonce ani podnikatelé ne.

Ze všeho nejdříve je nutno zmínit, že se blíží termín podání daňového přiznání. Loňský rok se vyskytl ovšem jeden neočekávaný problém, a sice lidé, kteří měli s úřady komunikovat elektronicky, tak i daňové přiznání podat stejnou formou, to neudělali. Za tento prohřešek jim úřady udělily sankci, a to ve výši dvou tisíc korun. Nejedná se o malou částku. Při dalších přestupcích se navíc daná sazba může navyšovat, a to až do výše padesáti tisíc korun. Než se tedy rozhodnete vyplňovat daňové přiznání, dbejte na to, abyste jej podali správnou formou. Jistě zbytečné pokuty platit nechcete. Jako varování opravdu slouží minulý rok, kdy úřady rozdaly až třináct tisíc pokut. Jestli si spočítáte konečnou výši pokut v korunách, protočí se vám panenky hned třikrát.

Další změny, které byste měli zaznamenat, jsou změny ve zdravotním pojištění. Jako každý rok se něco málo změní, letos se jedná převážně o fakt, že toto pojištění musí platit každý. Někdo ho platit nemusel, například ti, kteří byli zaměstnáni na dohodu o provedení práce. Těmto světlým dnům je ovšem konec. Je ho potřeba platit i tehdy, pokud výše výdělku nepřekročí stanovenou hranici deseti tisíc korun. Pokud se tak nestane, v lepším případě může být jen státní důchod o něco nižší.

Malinko se pozměnily i sazby výše pojistného, co platí zaměstnanec a zaměstnavatel. U zdravotního se procenta posunula na čtyři a půl v pozici zaměstnavatele a devíti procent, co se týče zaměstnance. Při vyměřování mzdy si tedy dejte pozor, ať někoho neuvedete v omyl.

You may also like...