finance

Češi se stále více zadlužují

Zadlužování Čechů stále roste. Za pouhé dva měsíce roku 2016 si Češi půjčili 1,24 bilionu korun. Jedná se o sumu, která převyšuje stav z loňského roku o 8,4 %. Většinově si domácnosti půjčují na nemovitosti. Celé čtyři pětiny obyvatel si půjčuje právě na reality. Česká národní banka zveřejnila data, která naopak hovoří o stále menší četnosti úvěrů, určených k podnikání. Výzkum Centra pro veřejné mínění jasně ukazuje i na další zajímavou věc. Češi se půjček nebojí a považují je za běžnou součást života. Zkrátka získat cokoliv, na co momentálně mé vlastní zdroje nestačí, závazkem půjčky u banky není pro 85 % dotázaných ničím, co by nebylo běžné. Zároveň si však uvědomují rizika a cítí velkou zodpovědnost ze splácení.

Leden sice nebyl co se týče úvěrů silný, avšak únor byl velice nadprůměrný. Češi si za měsíc únor půjčili 34,8 miliardy korun. Jedná se průměrně o 27,8 % více než v jiných měsících roku. Uvedla to hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Tyto finance byly ze dvou třetin investovány do nákupu nemovitostí.
Zatímco loňský únor byl úvěrově podprůměrný, letos je tomu naopak. To můžeme pozorovat i počtem vyřízených spotřebitelských úvěrů právě v tomto měsíci. Jedná se o 8,5 miliard korun právě co se spotřebitelských úvěrů týče, To vyvolává velice tvrdý a nekompromisní boj mezi bankami, které se předhání ve výhodnosti právě jejich produktu. Pro spotřebitele je tato situace samozřejmě velmi výhodná.

 

Zdroj: finance.cz

You may also like...