najmy

Poptávka po nájmech v České republice

Společnost Ulovdomov.cz zveřejnila výsledky interního šetření. Vyplývá z něj, že zájem o pronájem bytů mají zejména mladí lidé od 21 do 26 let. Jedná se převážně o obyvatele bezdětné. Ti představují jednu polovinu všech uchazečů o pronájmy. Nejedná se o krátkodobé záležitosti, výjimkou nebývá dlouhodobý pronájem až na pět let. O nájem krátkodobý má zájem pouze jeden člověk ze sedmi.

Kvůli vysokým tržním cenám nájmů bývá běžné, že nájemci byt obývají s dalšími lidmi, často přáteli. Tím se výrazně snižují provozní náklady. Vzhledem k vysoké poptávce po spolubydlení vzrůstá oblíbenost internetových serverů, shromažďující inzeráty na spolubydlení.

53 % uchazečů o nové bydlení je ve věku 21 až 26 let. Tito lidé jsou většinou vysokoškolští studenti či mladí pracující a absolventi, kteří začínají žít samostatně. Zajímavá je následná statistika, ze které vyplývá, že starší lidé již po pronájmech bytů usilují daleko méně. Ve věku 27 – 32 let shání pronájem každý pátý člověk. Lidé ve věku 33 – 38 let už v počtu každého čtrnáctého.
85 % zájemců o bydlení v pronájmu je bez dětí. Shání byt pro sebe a svého partnera či známého. Často též lidé bydlí společně se svými kolegy z práce či známými z rodného města. Pouze tři lidé z deseti mají zájem o pronájem pouze pro sebe. Jeden z důvodů je vysoká cena pronájmů, která navíc každým rokem roste.
Nájemní smlouva se podepisuje většinou na jeden rok. Důvodem odstoupení ze strany nájemce od smlouvy může být špatný stav bytu, problematičtí sousedé či koupě vlastní nemovitosti.

 

Zdroj: novinky.cz

You may also like...