Plyn

Plyn v Česku opět podražil

Jistě se i vám stává, že každý měsíc máte obavu z chvíle, kdy do vaší poštovní schránky dorazí účty za plyn, elektriku, vodu a jiné. Mnohdy se stane, že jsou účty mnohem větší, než s čím jste původně počítali. Mnohokrát šetříte jen proto, aby vás případné nesrovnalosti a nedbalé navýšení nákladů nezastrašily. Často ovšem přečkají všechna očekávání. Poplatky za plyn, elektriku a jiné se totiž neustále navyšují. Nedá se tedy čemu divit, když se náklady měsíčně mění.

Nyní se ale připravte na další nepříjemnou událost – plyn se opět zvýšil, dokonce české ceny překonaly i ty německé. Ceny zemního plynu v České republice jsou vyšší dokonce i v porovnání se Slovenskem a Polskem. Tyto údaje vyplývají z průzkumu spotřebitelské organizace dTest. Plyn je i v porovnání s elektřinou horší. Rozdíly v ceně elektriky České republiky jsou i v porovnání s jinými státy o něco menší.

Pokud vás trápí toto zvýšení a klidně byste se nejradši i přestěhovali, tak určitě zvolte Slovensko. Tento sousední stát je totiž až třikrát levnější, což se už v nákladech značně projevuje. Měsíčně Slováci tedy dokážou více ušetřit na těchto poplatcích. Jestliže vás zajímají konkrétní čísla, tak právě pro vás je zde následující příklad. Třeba pražská domácnost, která používá plyn jen na vaření (tedy jsou vlastníkem plynového sporáku a trouby), zaplatí ročně necelé tři tisíce korun, zatímco ta bratislavská se dotkne necelé tisíci koruny. Pokud domácnosti plynem i vytápějí, jejich roční částka může vyšplhat až k devětadvaceti tisícům. V Bratislavě roční účet skončí na osmnácti tisících korun.

Mezi další státy, jejichž poplatky za plyn jsou relativně nízké, se řadí i Polsko. Pokud byste se chtěli zaměřit na elektřinu, tak v Praze lidé zaplatí průměrně necelých jedenáct tisíc, kdežto ve Varšavě zhruba devět tisíc.

You may also like...