Řecko vydělává

Řecko vydělává – prodalo národního dopravce

Pokud sledujete aktuální dění ve světě, pak moc dobře víte, že ekonomika je na poměrně skvělé úrovni. V současném světě je nezaměstnanost na bodě mrazu a zaměstnaných je rekordní počet. Aktuální světové dění se však v poslední době točí hlavně kolem Řecka, které se aktuálně opět dostalo do těch zemí, které už jsou brány jako země sice zadlužené, ale už ne kriticky zadlužené. Řecko totiž opět vstoupilo na různé trhy a rozhodlo se splácet své dluhy.

V posledních dnech se navíc tato země rozhodla k dalšímu velkému činu – rozhodla se prodat železniční společnost, která je národním dopravcem v této zemi. Jedná se o společnosti TRAINOSE, která nyní patří italské státní železnici Ferrovie dello Stato. Tímto prodejem si Řecko přišlo na skvělé peníze.

Proč byl tento krok nutný a kolik Řecku tento prodej vydělal?

Tento krok byl pro Řecko bohužel nutný. Jedná se o jeden z bodů záchranného programu této země. Řecko si díky tomuto prodeji přišlo na skvělých 45 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 1,17 miliard korun. A to rozhodně není zrovna málo.

Podle všeho se jedná o velice významnou investici. Itálie se aktuálně ve velkém rozhoduje investovat do zadluženého Řecka a chce mu tak pomoct dostat se ze záchranného programu. V rámci tohoto záchranného programu totiž musí Řecko prodat aktiva za zhruba šest miliard eur, což je zhruba 156 miliard korun. Miliardu tedy už má z krku, zbývá ještě 155.

Co vynese Řecku prodej této železnice?

V Řecku se díky tomuto prodeji výrazně zlepší železnice a doprava obecně. Itálie je totiž rozhodnutá investovat do této železnice v této zemi až půl miliardy eur. Chce také koupit nové vlakové soupravy, které tak zase podpoří cestovní ruch Řecka, který je zde stále na velice vysoké úrovni. Prodej těchto železnic byl opravdu výjimečným, ale také i potřebným krokem, protože se tak zachránila železnice před jejím zavřením.

You may also like...