Jak začít podnikat krok po kroku

Jak začít podnikat krok po kroku

I když se většina lidí od podnikání straní (důvodem je koronavirová pandemie a poměrně nejistá budoucnost), najdou se jedinci, kteří se do tohoto světa vrhají doslova po hlavě. Možná jste mezi nimi i vy a přemýšlíte nad tím, jak s fungováním na volné noze vlastně začít. I když je na internetu plno dalších návodů a nápadů, jak podnikání rozjet, přidáváme také do vínku krátkým seznamem těch vůbec prvních kroků, k nimž by mělo dojít. 

Nejdříve na živnostenský úřad 

Pokud neplánujete založit společnost s ručením omezeným, pravděpodobně se chcete stát osobou samostatně výdělečně činnou. A v takovém případě vaše kroky budou putovat na živnostenský úřad, kde si svou živnost zřídíte.  

Na výběr je rovnou z několika kategorií, ve svém živnostenském listu můžete mít napsaných oborů vícero. V každém případě si přichystejte tisíc korun, což je klasický poplatek za tyto služby. 

Zdravotní a sociální pojištění 

Ohlásit se na finanční úřad je další krok. Na “živnosťáku” se však dnes ptají, jestli mají úřad kontaktovat za vás. Mnohdy nabídnou i to, že kontaktují zdravotní pojišťovnu a Správu sociálního zabezpečí. Pokud se tak stane, neváhejte a kývněte. Odpadnou vám starosti a další běhání po úřadech.  

Co se týče zdravotního a sociálního pojištění, jakožto OSVČ si musíte pojištění hradit sami. V průměru se jedná o pět tisíc korun měsíčně, ale odvíjí se to samozřejmě od výše vašich příjmů za daný rok. 

Na začátku roku nezapomeňte na daně 

Tím by byl základ hotový, můžete se pustit do fakturování. Pamatujte ale na jedno – na začátku roku je zapotřebí vyplnit růžový formulář a zaplatit daně. Zaměstnavatel to za vás neudělá, jelikož jste jím sami sobě.  

V ideálním případě je dobré oslovit účetní, která vám za pár stovek korun pomůže. Tím se vyvarujete chybám a nutnosti podávat opravné daňové přiznání. 

You may also like...