Nákup na splátky je v Česku oblíbený. Lidé kupují zejména spotřebiče

Nákup na splátky je v Česku oblíbený. Lidé kupují zejména spotřebiče

I když jsou Češi považováni za druhý nejspořivější národ Evropy, neznamená to, že všichni mají naspořených dostatek peněz na koupi nového spotřebiče. To se ostatně ukázalo v nedávných průzkumech, kdy se ukázalo, že Češi mají stále raději nákup na splátky. Kupují si tímto způsobem zejména spotřebiče, které využijí v domácnosti. Samozřejmě spotřebiče nejsou to jediné, za co Češi utrácí, ale je to to hlavní, za co utrácí.  

S nákupem na splátky mají zkušenost podle všeho tři pětiny lidí. Jak již bylo zmíněné, nejčastěji se pořizují spotřebiče a také elektronika. Obvykle si lidé berou zboží na splátky, které stojí v průměru čtrnáct tisíc korun a více.  

Zejména nyní během výprodejů jsou koupě spotřebičů velkým lákadlem. Lidé však stále po vánočních svátcích nemají dostatek peněz, aby si jisté spotřebiče koupili sami. A tak volí nákup na splátky. Tímto způsobem si v minulosti půjčilo už šedesát procent lidí, z nichž většina byla nad padesát let.  

Jaké konkrétní spotřebiče si bereme na splátky? 

Už několikrát bylo zmíněno, že si kupujeme na splátky zejména spotřebiče. Na pomyslném žebříčku se první nachází bílé techniky, tím jsou myšleny zejména pračky a ledničky (zhruba čtyřicet procent nákupů na splátek je za bílé spotřebiče). Druhá je potom elektronika, a to televize nebo audio vybavení.  

Kromě toho se také kupuje na splátky telefon, počítač, tablet, dokonce i nábytek.  

Nákupy na splátky jsou komfortní 

Mnohdy není důvodem koupě na splátky to, že člověk nemá dostatek peněz, ale důvodem je často to, že je to komfortnější. Nemusíte příliš zasahovat do finančního rozpočtu. Rozdělení ceny na několik částí je pro mnohé lidi lákavější, i když musí na splátku myslet po dobu nadcházejících měsíců.  

Najdou se samozřejmě i Češi, kteří by do nákupů na splátky nešli. Těch je zhruba patnáct procent. 

You may also like...