Kdo bude mít nárok na daňový bonus?
S blížícím se koncem roku většina lidí uzavírá své účetnictví. Nejen podnikatelé, ale také zaměstnanci, kteří si při zaměstnání přivydělávají pár korun na živnostenský list, budou muset řešit daně, ke kterým se samozřejmě schyluje opět na začátku roku. Pokud patříte k lidem, kteří si každým rokem vyplňují růžové formuláře čili daňové přiznání, určitě si už letos zjišťujete daňové slevy, které budete moct uplatnit. Naštěstí takových slev je nespočetně mnoho.
Určitě vás také v souvislosti s daněmi zajímá, kdo bude mít letos nárok na daňový bonus. Zejména rodiny s dětmi se zajímají o to, jestli budou opět podporovány či nikoli, jestli budou moct sáhnout na daňové zvýhodnění nebo jestli tomu tak nebude.
V současné době uplatňují zaměstnanci daňové zvýhodnění měsíčně, ovšem osoby samostatně výdělečně činné uplatňují daňová zvýhodnění až v daňovém přiznání za celý uplynulý kalendářní rok. V současné době měsíční daňové zvýhodnění na jedno dítě činí 1267 korun, na druhé dítě se částka zvedá na 1617 korun a na třetí a pak další dítě se vztahuje daňové zvýhodnění ve výši 2017 korun.
Pokud se stane, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, automaticky se z toho stává daňový bonus. Ten však nenáleží všem.
Kdo má nárok na daňový bonus
Za letošní rok budou mít nárok na daňový bonus hlavně lidé, jejichž příjmy ze závislé nebo ze samostatně výdělečné činnosti dosahují minimálně šestinásobku minimální mzdy. Příjmy tedy jinými slovy musí být vyšší než 80 100 korun.
Kdo daňový bonus čerpat nemůže
Samozřejmě i s daňovým bonusem se pojí celá řada pravidel. Například daňový limit nemůže čerpat nepracující rodič nebo rodič s nízkými ročními rozhodnými příjmy. Také daňový bonus nemohou čerpat rodiče, kteří mají jen pasivní příjmy. Stejně tak nečerpají daňový bonus rodiče s příliš vysokými příjmy, jim však zvýhodnění snižuje daňovou povinnost.