Investice do umění jako ochrana financí před inflací

Investice do umění jako ochrana financí před inflací 

Ochránit své peníze před inflací je dnes úkolem nejedné rodiny. Mnohé z nich si totiž škudlily své rezervy pod polštářem a nyní hořce litují, že dříve nezainvestovali do něčeho, co by alespoň zachovalo původní hodnotu úspor. Až nyní si mnozí uvědomují, že cesta investic není protkaná pouze kryptoměnami nebo rizikovými akciemi, ale že mluvíme také o podílových fondech nebo o umění, které je také příjemným nositelem hodnoty, jež do budoucna roste. 

Klasická alternativní investice 

I když je investiční pole doslova protkané nejrůznějšími možnostmi, pokud nechcete sázet na nejistotu, můžete jít cestou trochu bezpečnější, kterou je právě umění. Jak už bylo zmíněno, mluvíme o klasické, alternativní investici, která by měla bezesporu tvořit alespoň část celkového investičního portfolia. Nestává se, že by hodnota obrazu nebo jiného podobného druhu umění za určité roky poklesla, je však dobré vědět o daném uměleckém kousku před jeho koupí alespoň něco. 

Než se umění stane součástí vašeho investičního portfolia a způsobem, jak své peníze ochránit před inflací, je dobré se dopředu zamyslet před jejich nákupem nad tím, jestli je dílo opravdu tak hodnotné a jestli v případě potřeby ho lze i snadno prodat. Pokud zvažujete jít touto cestou, je dobré spolupracovat s prověřenými a léta ověřenými aukčními domy nebo prodejci, případně galeriemi, které vám o daném uměleckém kousku umí prozradit víc než dost. 

Budete investorem nebo sběratelem? 

Mnoho lidí si zaměňuje dva pojmy, a to konkrétně investora a sběratele. Ne, opravdu nejste sběratelem, pakliže si koupíte jeden obraz či jiný druh umění z důvodu uchování hodnoty svých úspor. V takovém případě jste pouhým investorem, který má obvykle v úmyslu dané dílo dříve nebo později prodat.  

Na rozdíl sběratel je proslavený a proslulý svou sběratelskou vášní. Hledá konkrétní díla spíše proto, že je to jeho koníček a prahne po tom, aby měl drahou sbírku kompletní. Cena jde v jeho případě spíše stranou, je si jistý tím, že drží hodnotná díla, ale mnohdy je nemá v úmyslu brzy prodat. Jejich zájem je opravdu ryzí a čistý, peníze jdou v jejich případě stranou. 

You may also like...