Češi platí miliardy

Češi platí miliardy za sociální i zdravotní pojištění

Pravidelné měsíční splátky se nás týkají většinou v otázce elektřiny, hypotéky, plynu nebo vody. Ovšem řada z nás podniká, což znamená, že další odvody navíc představují zejména zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Řada zaměstnanců si tak tedy může oddychnout, protože za ně odvádí tyto poplatky zaměstnavatel. Nemusí se tedy starat o to, jestli se poplatky opravdu řádně platí a zda odešla trvalá platba tak, jak měla.

Zdravotní a sociální pojištění ale je velkým zásahem do financí. Zálohy se totiž rok co rok neustále zvyšují, a tak se rok co rok potýkáme mnohdy překvapivě vysokými sumami, o kterých se dozvíme například až při přehledu za uplynulý rok. Doplatky jsou pak nesmírně vysoké. Není se čemu divit, vždyť Češi obecně za sociální a zdravotní pojištění zaplatí hned několik miliard!

Blíží se termín odevzdání přehledů

Podnikatelé si musí dohlížet na to, aby odevzdali přehledu o těchto zálohách pro pojišťovny. Termín, do kdy se musí přehledy odevzdat, se už nemilosrdně blíží. Někteří už však odevzdali a z průběžné analýzy vychází, že Češi, kteří se vydali na cestu podnikání, v loňském roce zaplatili kolem dvě stě šedesáti miliard korun pouze za zdravotní pojištění a na sociálním zaplatili více než čtyři sta sedmnáct miliard korun. To už jsou zkrátka pálky, které se dotýkají opravdu řady z nás a jsou nesmyslně vysoké.

Termín pro podání přehledů je udán do druhé května tohoto roku. Musí se však hledět na to, aby byly přehledy podány jak správě sociálního zabezpečení, tak také zdravotní pojišťovně. Poté nám přijde vyúčtování a případné nedoplatky splatíme s následující platbou zálohy. Toto je samozřejmost, na kterou musí dohlížet každá osoba samostatně výdělečně činná. Je to nutné stejně jako vyplňování daňového přiznání, na které se taktéž musí dávat jasný velký zřetel.

You may also like...