Co potřebujete vědět, než si vezmete půjčku?

Co potřebujete vědět, než si vezmete půjčku? 

K tomu, abyste si vzali půjčku, vás vede to, že nemáte dostatečné množství vlastních finančních prostředků. Jedná se většinou o předměty, které jsou dražší (například automobil nebo nemovitost), popřípadě neočekávané události, jako je porucha ledničky, pračky či jiného důležitého spotřebiče. Zde je zapotřebí zdůraznit, že půjčky bychom si neměli brát v případě, kdy víme, že je nezvládneme splácet. Současně si neberte půjčku na předměty, které ve skutečnosti nepotřebujete. Může vás to zavést do dluhové pasti, což si rozhodně nikdo nepřeje. 

Kolik si potřebujete půjčit? 

Než zajdete do banky, zjistěte, kolik peněz ve skutečnosti potřebujete půjčit. Za půjčku platíte úroky, což znamená, že když si půjčíte příliš velkou částku, budete muset zaplatit také vyšší částku za úroky. Pokud si zase půjčíte příliš málo, váš problém s nedostatkem financí to zase nevyřeší. Předem si také určete, jakou maximální částku jste schopni za měsíc splácet. S vědomím těchto informací se můžete vydat do banky pro svou půjčku. 

Nejenom úrok 

V případě, že si berete půjčku, je dobré zjistit si také další skutečnosti. Tak například slibovaný úrok, a to ten, který je vyjádřený jako RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta totiž zahrnuje naprosto všechny poplatky, které jsou s půjčkou spojeny. Může jít o poplatek za zřízení úvěru, úroky, výpisy a prostě všechny výdaje, které budete bance za úvěr platit. Některé instituce nabízí nízký úrok, ale vysoký poplatek za zřízení, což se v důsledku může dost prodražit. 

Podmínky půjčky 

Možná se vám podaří našetřit dlužnou částku dříve, než to máte stanovené ve smlouvě. V takovém případě byste mohli ušetřit na poplatcích, kdybyste půjčku splatili dříve. Ověřte si ale ještě před sjednáním půjčky, jaké jsou přesné podmínky předčasného splacení. Třeba budete muset zaplatit nějakou jednorázovou částku za předčasné splacení, která by výhodnost tohoto úkonu naprosto překryla. 

You may also like...