Kreditní nebo debetní karta? Spousta lidí nezná, jaký je mezi nimi rozdíl

Kreditní nebo debetní karta? Spousta lidí nezná, jaký je mezi nimi rozdíl 

Platební kartu používá velké procento lidí. Je to už běžnou událostí, u mladších lidí dokonce zastaralou (dnes už se k placení používají také chytré hodinky a telefony). Přesto má spousta lidí zmatek v tom, jestli vlastní kreditní nebo debetní kartu. Čím se tyto dvě karty liší, a která je vhodná pro vaše použití? 

Debetní karta 

Tohle je pravděpodobně ta karta, kterou dostanete ke svému běžnému účtu. Slouží k bezkontaktnímu placení nebo k vybírání hotovosti z bankomatu. Abyste jí mohli zaplatit, musíte mít příslušnou finanční částku na svém účtu (popřípadě sjednaný kontokorent, který umožňuje automatickou krátkodobou půjčku v případě nedostatku finančních prostředků). Za nákupy s touto bankou můžete získat určité výhody, jako je například vedení běžného účtu zdarma. 

Kreditní karta 

Kreditní karta není propojena s vaším běžným účtem. Můžete ji získat i u jiné banky, než kde máte svůj primární účet. Umožňuje vám zaplatit určitou finanční částku, kterou ve skutečnosti nemusíte vlastnit. Tato částka je omezena horní hranicí. Existuje bezúročné období (obvykle kolem 50 dnů), kdy je půjčka zdarma – pokud ji zvládnete zaplatit, nic vás nestojí. Avšak pozor! Pokud nestihnete zaplatit v bezúročném období, obvykle na vás čeká vysoký úrok, který musíte zaplatit spolu s půjčenou finanční částkou. 

Kdy nepoužívat kreditní kartu? 

Dalo by se tedy říci, že kreditní karta je dobrým způsobem, jak můžete zaplatit. Pokud ji ale chcete použít, ujistěte se, že stihnete dlužnou částku zaplatit včas – pokud možno v bezúročném období. Pokud si každý měsíc vystačíte se svými příjmy, je zbytečné takovou kartu vlastnit. Použít ji můžete v případě, že chcete koupit nějaký dražší spotřebič. A snažte se zaplatit vždy co nejdříve. Kreditní karta se nehodí pro vybírání hotovosti – k tomu slouží vaše debetní karta. 

You may also like...