frachnising

Co je to franchising?

Franchising je pronájem práv k podnikání. Což znamená, že jedna strana zapůjčuje, chcete – li poskytuje licenci již zaběhnuté značky a druhá strana pod touto značkou, za jasně daných pravidel, podniká. Největšími a nejslavnějšími značkami jsou rozhodně Mc´Donalds, KFC, Benzina, Electroworld, drogerie Teta a další.

Kde vlastně franchising vznikl?

Franchising vznikl ve Francii. V roce 1899 začala zapůjčovat licenci firma Coca-Cola. V České republice se první franchising objevuje přesně po 90 – ti letech od začátku její působnosti, tedy v roce 1989. V 21. Století se franchising začíná ujímat celosvětově.
Je to jednoduché…
Jestliže jste uvažovali nad možností podnikání, avšak nepřišli jste na nápad, v čem byste vlastně podnikat chtěli, je tu právě franchising, který vám může dopomoci s podnikáním začít. Pokud se vám líbí něčí již zavedený podnikatelský nápad, není nic jednoduššího než se s danou firmou zkontaktovat a navrhnout jí možnost franchisingu. Tedy, budete vystupovat jménem firmy, která vám poskytne licenci, předá vám své znalosti a informace a vy budete za určitých podmínek dodržovat její pravidla, ale samotné podnikání si budete vést již sami. Vše samozřejmě po uzavření tzv. franchisingové smlouvy. Veškerý majetek v průběhu podnikání patří vám. Platit však budete za tzv. know-how.  V České republice tento styl podnikání zastihnete samozřejmě také. Od roku 2010 se u nás počet uzavřených franchis několikanásobně zvýšil.

You may also like...