eurourednici

Euroúředníci chtějí vytvořit rovná pravidla internetových nákupů

Nákupy přes internet se staly přirozenou součástí dnešní doby. Mnoho lidí je už považuje za naprostou samozřejmost. Ovšem právě velké rozšíření nákupů přes internet přináší jedno úskalí. Samozřejmě může dojít k situaci, že budete nakupovat zboží z obchodů v jiné zemi. A přísloví jiný kraj, jiný mrav platí i v tomto případě. V každé zemi mohou být pravidla pro nákup trochu jiná, a to se týká třeba ceny, způsobu plateb, podmínek, reklamací. Co s tím?

Procento příhraničních nákupů se bude zvyšovat

Úředníci Evropské unie v Bruselu proto volají po sjednocení podmínek nákupů přes internet ve všech zemích Evropské unie. Například Evropská komise mluví o tom, že zatím se k nákupům přes internet v jiné unijní zemi uchyluje přibližně jenom 15 % zákazníků, protože se bojí plateb a problémů s reklamacemi, ovšem je třeba zdůraznit, že toto číslo se bude zřejmě postupně zvyšovat, a to v souvislosti se skončením geoblockingu, tedy zákazu nakupovat jinde než v mateřské zemi. S návrhy, které by měly toto opatření zrušit, nedávno přišel Andrus Ansip, který je místopředsedou Evropské komise a má na starosti jednotný digitální trh, a také naše eurokomisařka Věra Jourová, která má na starosti mimo jiné i ochranu spotřebitele.

Cílem je odstranit překážky

V čem v současnosti tkví omezení týkající se nakupování přes internet? Například v některých státech EU platí, že nakupovat smějí jenom lidé, kteří mají počítač v tom samém státě. Nebo třeba kreditní kartu vydanou ve stejném státě. Proto může během obchodu přes internet klidně dojít k tomu, že firma klienta nasměruje do obchodu, který má působnost v jeho domovské zemi a zboží tam také nabízejí. Zdánlivě by to neměla být žádná překážka, jenže fakt je, že v takových případech může dojít k tomu, že zboží zde bude třeba za mnohem vyšší cenu nebo podmínky dodání budou komplikovanější. Tyto překážky se nyní EU snaží odstranit.

You may also like...