socialni pojisteni

I sociální pojištění zaznamená změny v průběhu roku

Nový rok – nové změny. Opět se i v tomto duchu nese rok 2017. Ze všeho nejdřív ale přišlo vyúčtování různých čísel z loňského období.

Pokud podnikáte, jistě vás zajímá, jak se vede elektronické evidenci tržeb, ve zkratce EET. Kupodivu dobře. Ministr financí Andrej Babiš před několika dny oznámil první velký úspěch. Při vyúčtování tržeb restaurací v prosinci loňského roku bylo zjištěno, že se docílilo stoprocentního navýšení oproti předešlému roku. Tento skok nikdo neočekával, ani samo ministerství ne. Předpokládalo se, že se zvýší tržby o třetinu, ono to ale bylo o celou minulou částku. Celkově utržená suma tedy činila dvacet miliard korun.

Jedná se sice o úspěch, ale mnohem více je dalších spekulací kolem EET. Převážně se kladou otázky na to, zda se konečně zamezí výpadkům tohoto zařízení. Na začátku roku se během šesti dní jednalo o deset výpadků. Jednou dokonce nešla tato evidence dvě hodiny. Apelování ministra financí na to, aby se nová vlna živnostníků začala registrovat, tak je zcela bezcenné.

Nové změny přijdou ale také v pojištění, a to konkrétně v sociálním. Pozor tedy dají především živnostníci. Sociální pojištění se od začátku roku 2017 bude platit pouze do limitu, ne jako zdravotní, které se platí stále a za každé situace. Z vedlejší pracovní činnosti se taktéž sociální pojištění do limitu nebude platit. Co se týče sazeb pro rok 2017 ze strany zaměstnavatelů a zaměstnanců, zůstávají relativně stejné. Ze strany zaměstnance se odvádí pětadvacet procent, ze strany zaměstnavatele 6,5%.

Na co si dát pozor v blízké době je převážně daňové přiznání. To by se mělo podávat v elektronické podobě (tedy ten, kdo má zřízenou datovou schránku). Pokud se tak nestane, hrozí pokuta, a to ve výši od dvou do padesáti tisíc korun. Loňský rok byl pro tuto situaci varováním. Úřady podaly třináct tisíc žádostí o vyplacení pokut. Nejedná se tedy o zrovna drobný peníz.

You may also like...