ceske firmy

České firmy chtějí přijímat cizince

Nastoupí do českých firem cizinci? Vypadá to, že ano. Mnohé české firmy si totiž stěžují, že nemají dostatek kvalifikovaného personálu navzdory tomu, že na úřadech práce je zaregistrováno stále velké množství Čechů. Ti totiž nemají potřebnou kvalifikaci. Proto firmy upozorňují, že když nebudou moci přijmout zaměstnance z ciziny, odejdou do zahraničí.

Podle názoru mnoha českých firem je zde nedostatek především lidí v kvalifikovaných technických profesích, dokonce se mluví až 120 tisících chybějících odbornících. Příčinou je i poměrně silný rozpad odborného technického školství. Mladí lidé chodí raději studovat humanitní obory, které jsou více v kurzu, na techniku se mnohým nechce. Proto mají technické školy malý počet absolventů, málo lidí odchází do praxe. Za nepříjemnou situaci ale nestojí jenom už zmiňovaný nedostatek technických absolventů, ale i generační obměna, která způsobuje odchod starších zkušených pracovníků do důchodu. Proto firmy bojují s nedostatkem technických odborníků.

Firmám se také nelíbí, že jim vláda zatím neumožňuje přijímat lidi z ciziny a celý proces jejich přijímání je dlouhý, trvá půl roku. Proto se rozhodli upozornit ministry, že když se něco brzy nezmění, přenesou svoji výrobu jinam, na trhy, kde nebudou mít problém odborníky najít. V současnosti mají čeští podnikatelé zájem hlavně o zaměstnance z Ukrajiny, které považují za přizpůsobivé, bezproblémové a komunikativní. Jenže proces přijetí zaměstnanců z Ukrajiny trvá podle zkušeností podnikatelů, kteří o ně mají zájem a mají už vytipované i konkrétní osoby, tři měsíce až půl roku. Zatím jim prý utíkají zakázky, na kterých nemá kdo pracovat. Díky oživení ekonomiky totiž stoupá počet zakázek. Kvůli nedostatku zaměstnanců je ale nemohou přijmout a tudíž jim unikají zisky. Ministerstvo zahraničí slibuje posílení počtu úředníků konzulátů ve Lvově, kteří by mohli žádosti o pracovní povolení vyřizovat.

You may also like...