proc to delat jednoduse

Proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě

Podnikatelé v Česku skomírají, potvrzuje nejnovější analýza. Rok co rok se zvyšují počty podnikatelů, kteří museli svou činnost ukončit, nebo hůř, zbankrotovali. Loni jich už osm tisíc muselo hledat poslední záchranu před věřiteli v podobě bankrotu, což bylo meziročně o čtyři procenta více. Teď už ale i přibývající administrativa v podobě nového daňového systému některé podnikatele natolik pohoršuje a zatěžuje, že jsou ochotni, jak se říká, hodit své podnikání za hlavu.

Jak podnikatelům zkomplikovat život?

Naše prostředí je velmi přeregulované, vše si zbytečně komplikujeme, a i když je snaha podnikatelům ulevit, působí mnohá opatření kontraproduktivně. Administrativní nároky jsou u nás vyšší než jinde, například v oblasti daní či stavebního povolení. A právě daně z příjmu jsou nejčastěji novelizovány. Prochází změnami zhruba šestkrát do roka, za posledních dvanáct let tedy došlo zhruba ke 40 novelám. Jenomže neustálé legislativní změny, jejich nepředvídatelnost, nepřehlednost a složitost se podnikatelům nelíbí. To vše způsobuje podnikatelům značné potíže, dokonce až takové, že začínají ztrácet schopnost včas zareagovat. Nejen že je zdržují od důležitější práce, ale značně také komplikují provoz a to až třem čtvrtinám malých a středních společností. Tento stav je alarmující. A tak proti četným novelizacím zákonů začala bojovat i Hospodářská komora ČR.

Bylo by ideální, kdyby se případné změny dané věcné oblasti práva koncentrovaly do jedné novely za rok, případně za několik let. Taková novela by měla mít velkou legisvakanci, tj. lhůtu mezi jejím vyhlášením ve Sbírce zákonů a nabytím její účinnosti, nejlépe zase aspoň celý rok. Vhodné by to bylo zejména proto, aby se podnikatelé na danou změnu mohli adaptovat. Tento obecný mechanismus změn existujících pravidel a přizpůsobení se jim by jistě uvítali i běžní občané nepodnikatelé.
Administrativní a byrokratická zátěž českých podnikatelů a firem je ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi nadprůměrná i podle Hospodářské komory ČR. První čtyři měsíce letošního roku byly v tomto směru doslova zatěžkávací zkouškou, třeba i kvůli novému kontrolnímu hlášení. Podnikatelé se ale údajně mají ještě na co těšit, přejeme jim hodně štěstí.

You may also like...