ekonomika-ceska-posta

Zdražení služeb České pošty

Česká pošta na doporučení Českého telekomunikačního úřadu od května zvýší ceny za své služby za účelem dorovnání nákladů na ně. Ty jsou údajně stále zvyšovány v důsledku poklesu objemu zásilek. Poslání obyčejného dopisu tak zdraží o tři koruny a doručení doporučeného psaní o čtyři. Poštovní známka pro obyčejné psaní do 50 gramů bude stát tedy 16 korun, přičemž známky za 13 korun budou stále platné, a za poslání doporučeného dopisu zaplatíme 38 Kč. Změny nastanou také v cenách mezinárodního poštovného. Veškeré tyto nové poštovní podmínky mají být publikovány na webu České pošty a uplatňovány na všech pobočkách České pošty.
V současné době Česká pošta provozuje zhruba 3 200 svých poboček a má přes 30 000 zaměstnanců. Její zisky ovšem každoročně klesají a Český telekomunikační úřad přiznal České poště za rok 2014 příspěvek na úhradu této ztráty 657 milionů Kč, což je ovšem stále méně, než firma požadovala. Ceny služeb České pošty ovšem stále patří mezi jedny z nejnižších v Evropě a nejužívanějšího poskytovatele zásilkových služeb v České Republice.
Dlouhodobě však již Česká Pošta čelí výrazné podinvestovanosti. Ta vyniká především ze stále klesajícím zájmem o využívání některých služeb, jako například listovní zásilky, ale také například z využívání jiných kurýrních společností. Zdražení je nutné pro dorovnání nákladů spojených s těmito službami, které se neustále zvyšují v důsledku zmíněného klesání zájmu u tyto služby, ovšem finance, které budou zdražením získány,údajně Česká pošta hodlá využít také pro zlepšení svých služeb, investici do nových produktů, poboček a zaměstnanců.

You may also like...