Češi a spoření

Tři důvody, proč Češi nešetří na důchod

Důchod je ta část života, na kterou se velice těšíme. Lidé se už nemohou dočkat toho, až si budou užívat svého stáří a až jediným jejich problémem bude to, jestli jim rajčata vyrostou nebo nevyrostou na jejich pravidelně okopávané zahrádce. Aby však váš důchod byl bezproblémový, je třeba si na něj šetřit a odkládat peníze stranou, což velká část lidí bohužel nedělá. Mnozí lidé si na důchod nešetří, což je velice špatně. A víte, jaké jsou ty nejčastější výmluvy?

Žijeme v době, kdy se prosazuje motto „teď a tady“. To znamená, že se snažíme si užívat přítomnosti, ale zapomínáme na svou budoucnost, kterou si můžeme také tvořit už nyní, a to například tak, že si budeme peníze spořit stranou. Jenže většina lidí se o svou finanční budoucnost nezajímá, raději peníze navíc utratí za hlouposti, než aby si nějaké peníze stranou spořili na „horší časy“ či případně na důchodový věk.

Mnozí lidé si neuvědomují, že peníze, které si na důchod obstarají nyní, se jim budou v době stáří hodit. Jistě, je těžké přijmout to, že ve stáří se o vás nikdo nepostará, ale na druhou stranu je třeba sejmout růžové brýle, které mnozí lidé mají. Je třeba přestat se vymlouvat a konečně začít šetřit. Je třeba odbourat ty hlavní důvody, proč nešetříme na svůj důchod.

1) Nemám na to

Mnozí lidé jsou toho názoru, že na odkládání na důchod nemají. Jenže na důchod si nemusíte odkládat desítky tisíc. Stačí, když si budete odkládat několik stovek korun, které vás nijak neovlivní a které nebudou výrazně zasahovat do vašeho finančního rozpočtu.

2) Stát se o mě postará

Opravdu věříte tomu, že se o vás stát postará? Nevidíte, co se v současné době děje ve vládě a na prezidentském postu? Nebuďte zaslepení a konečně sundejte své růžové brýle. Sice se každým rokem přidává na důchodech, ale jsou to stovky korun, nikoli tisíce. Důchod nikdy nedosáhne k třiceti tisícům za měsíc.

3) Důchodu se nedožiji

A právě ti, kteří toto tvrdí, že dožijí úctyhodného stého věku. To je zkrátka zákon schválnosti.

You may also like...