statni dluh

Státní dluh klesl, a to o šedesát miliard

Každý stát má nějaký svůj dluh. Některý menší, některý větší. Česká republika se řadí mezi ty státy, které mají jeden z největších dluhů. Snižovat ho není tak lehké, jak se zdá. Pokud se nezačnou vybírat větší poplatky a jiné od obyvatel republiky, asi dluh nikdy neklesne. Ovšem to, aby lidé platili více, to lidi nedovolí. Raději se odstěhují za lepší prací do sousedního státu.

Většinou se stává, že se občané státu nestarají o problémy samotného státu, protože svých problémů mají dost. Možná by se ale mohli začít zajímat, protože pokud se dluh České republiky rozpočítá na každého jedince, dluží každý občan tohoto státu sto padesát tři tisíc korun. Celkový státní dluh totiž činí jednu celé šest bilionu korun. I když se zdá být tato částka opravdu vysoká, opravdu klesla, a to o šedesát miliard korun.

Na poklesu má především zásluhu přebytek státního rozpočtu. Možná za to může nově zavedené elektronická evidence tržeb, možná ne. Co je ale ovšem jasné, je to, že přebytek byl šedesát miliard korun. Zásluhu na poklesu dluhu má taky zefektivňování řízení likvidity státní poklady. Tyto informace pustilo ven ministerstvo financí.

HDP se snížilo na čtyřiatřicet procent z původních třiceti šesti. Již třetím rokem klesá tento dluh, což je velmi dobře. Státu se podařilo snížit výdaje na celkovou obsluhu, a to o necelých pět miliard korun. Dále se povedlo prodat dluhopisy. Investoři začali Česku platit za to, že si mohou vůbec půjčit.

I když se tedy z počátku mohlo zdát, že dluh České republiky patří k těm nejvyšším, během třech let se Česko dostalo mezi ty nejméně zadlužené státy v Evropské unii. Jedná se tedy o dlouhodobý úspěch, který je nutné oslavit, a to například dalším snižováním výdajů a celkový snižováním dluhů. Klamně si tedy myslíme, že jsme nejvíce zadluženi. Je načase přehodnotit tuto domněnku.

You may also like...