Pozor na oříšky a fíky!

Pozor na oříšky a fíky!

Blíží se čas vánočních svátků, na které se jistě všichni už těšíme. Je však nutné poznamenat, že vánoční svátky se už nenesou ve znamení klidu a pohody, ale hlavně jsou to svátky plné stresu a nakupování. Nakupují se nejen vánoční dárky, ale taky se na poslední chvilku nakupuje i velké množství potravin, protože vánoční tabule by neměla být prázdná. Kupuje se nejen ovoce, ale samozřejmě i sušené laskominy, čokolády, vánoční kolekce, ale taky i oříšky. Pokud už nyní pomalu ale jistě nakupujete potraviny na vánoční tabuli, vyhněte se oříškům a fíkům. Proč?

Oříšky i fíky jsou vždy součástí vánoční tabule. Je to zkrátka něco, bez čeho si vánoční mlsání nedovedeme představit. Nyní byste si však u oříšků a fíků měli dát pozor, protože velká část z nich byla zadržena Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Možná jste si ještě před zadržením těchto potravin taky nějaké koupili, ta si na ně dejte pozor.

Kolik fíků a oříšků bylo zadrženo?

Konkrétně se jednalo o 26 tun oříšků a fíků. Zadržení bylo nutné z důvodu karcinogenních látek, které byly v těchto dobrotách obsaženy. Podle všeho se tyto potraviny ani nevpustily na český trh, ale jak se říká – „náhoda je blbec“.

Pozor si tedy dejte na oříšky a fíky. Mohou obsahovat nadlimitní karcinogenní aflatoxiny, díky kterým můžou v organismu vznikat plísně. Jedná se konkrétně o ořechy a fíky, které pochází z Ázerbájdžánu a které vyrobila společnosti Ali Said LLC.

O jak moc se překročil limit?

Konkrétně ve fících mělo být trojnásobné množství karcinogenních látek, které mohou v našem organismu udělat velkou neplechu.

Není to však první situace, v níž bylo zadrženo velké množství ořechů, v nichž bylo velké množství karcinogenních látek. V minulosti byly zadrženy dokonce arašídy, které obsahovaly stejné (možná i vyšší) množství nebezpečných látek.  

You may also like...