Lidé půjčují lidem
Uvažovali jste někdy nad tím, zda je možné si půjčit, aniž byste do toho zatahovali banku či úvěrovou společnost, nebo obtěžovali touto nepříjemnou záležitostí své přátele? Tato představa se totiž stala realitou. Trendem v České Republice se v poslední době totiž staly takzvané „peer-to-peer“ půjčky, což lze přeložit jako „rovný rovnému“ a tento pojem v podstatě zastupuje půjčku, kdy má člověk v nouzi možnost požádat druhého sobě rovného člověka, který je zrovna ve finanční výhodě, o půjčku. Celý tento koncept pochopitelně probíhá prostřednictvím internetových aukcí, které nabízejí v podstatě „transparentní“ mechanismus, který obstará automatický převod peněz oběma směry. Výhodou této metody půjčování jsou pochopitelně daleko nižší poplatky.
Jak to tedy funguje? Dlužník či osoba v nouzi se zaregistruje na daném aukčním serveru a vyplní zde požadované osobní údaje. V tomto případě je údajně vhodné poskytnout o sobě maximum informací a zajistit si tak vyšší důvěru u potencionálních věřitelů i výhodné podmínky na serveru. V tomto případě je tento typ půjčky velmi podobný, jako v případě žádosti v bance. Osoba dále uvede částku, kterou si chce půjčit, dobu, za kterou je schopná ji splatit a důvod, proč si chce tyto peníze půjčit. Provozovatel serveru registr a údaje prověří a v případě označení za důvěryhodné je žádost osoby zveřejněna. Věřitel si z nabídky všech zveřejněných žádostí vybírá takové, kterým je ochoten vyhovět a žadateli může nabídnout jak celou požadovanou sumu, tak její část, je tedy běžné, že požadovanou sumu neposkytuje jen jeden věřitel, ale mnohdy i několik desítek věřitelů, kteří se na půjčku žadatele „poskládají“ třeba i jen minimálními částkami.
Byť je tato metoda půjčování peněz daleko levnější, než v bance, nese s sebou stejnou zodpovědnost a tím také o to větší riziko pro věřitele v případě nesplácení úvěrů. Celá služba sebou při tom nese ovšem jen minimální poplatky za správu a administraci úvěrů na serveru. U českých serverů uhradí věřitel určité procento ze sumy, kterou půjčil nebo je nastaven fixní poplatek, který je hrazen z prvních splátek. Dlužník také za službu platí, v jeho případě se jedná například o procento z objemu úvěru.