Jak si vybrat hypotéku, aneb hlavně se neukvapte
S hypotečními úvěry se nyní doslova roztrhl pytel. Tomu se ostatně nemůžeme divit. Lidé chtějí své úspory investovat, ideálně do něčeho, co jim bude produkovat pasivní příjem a o co se nemusí tolik zajímat. Stejně tak se obávají inflace a toho, že veškeré jejich příjmy doslova “sežere”. Jenže aby si vysněnou nemovitost (ať už na vlastní bydlení nebo jako investici) mohli pořídit, je zapotřebí sjednat hypotéku. Ne každý má v kapse několik milionů, které by mohl investovat. Jenže jak zvolit tu správnou banku?
Poskytovatelů hypotečních úvěrů je na trhu celá spousta. Je těžké mezi nimi rozeznat toho, kdo to s vámi myslí vážně a kdo vám chce skutečně nabídnout to nejvýhodnější na trhu. Proto je klíčové počítat. Spočítejte si, jak vysokou hypotéku potřebujete, jak vysoké splátky jste ochotni hradit a teprve poté se podívejte do srovnávačů, jež vám “vyplivnou” výsledky pro vás nejvíce relevantní.
Zkontrolujte úroky i hodnotu RPSN
Ve chvíli, kdy budete mít jasno v tom, jak vysokou hypotéku potřebujete nebo kolik jste ochotni splácet je načase podívat se na nabídky bankovních společností. To, co vás bude zajímat především jsou úroky a hodnota RPSN.
Zatímco úroky jsou ukazatelem, který žadatele o půjčku zajímá nejvíce, nad hodnotou RPSN se často jen mávne rukou, a to je stejně důležitá, ne-li důležitější. Mluvíme totiž o roční procentuální sazbě nákladů, která nám prozrazuje, kolik opravdu přeplatíme. Zahrnuje nejen úroky, ale také veškeré poplatky a sankce. Právě hodnota RPSN je tím nejdůležitějším, co můžete sledovat.
Máte promyšlenou dobu fixace?
Při výběru vhodného úvěru na bydlení je nutné promyslet si dobu fixace. Banky dnes nabízí mnoho možností a je na vás, pro kterou se rozhodnete. Dobou fixace e myslí doba, během které můžete počítat s jednou a tou samou úrokovou sazbou i výší splátek. V okamžiku, kdy fixace skončí, můžete hypotéku bez jakýchkoli poplatků doplatit, případně můžete požádat o její refinancování a přejít tak na výhodnější kolej.