Jak rychle skončit s prokrastinací

Jak rychle skončit s prokrastinací

Stalo se vám někdy, že jste udělali sto deset jiných věcí než jednu věc, kterou jste měli ve skutečnosti opravdu udělat? Stalo se vám někdy, že jste dokonce uklízeli celý dům, jenom abyste nemuseli dokončit práci, která vám už dva týdny ležela na stole? Tak přesně tomuto se říká prokrastinace. Jedná se o chorobné odkládání povinností, což je problém nejednoho z nás. Možná by se dalo říct, že prokrastinace je problémem každého z nás. Ten, kdo tvrdí, že prokrastinaci nezná, tak ten opravdu jen lže. S prokrastinací se totiž setkal opravdu každý, ovšem jen málokdo nad ní vyhrál.  

Prokrastinace je jako krtek na zahrádce – nikdo ji nezval, nečekal, nechtěl, přesto se z ničeho nic objevila. A stejně jako je těžké dohodnout se s krtkem, kterého chcete vyhnat ze své zahrady, stejně tak je těžké dostat ze svého života prokrastinaci.  

Aby se vám to podařilo, máme pro vás několik tipů, za které budete jednoznačně rádi. Pomohou vám totiž vyhrát boj se zmíněným chorobným odkládáním povinností.  

Připravte se  

Mnozí odborníci tvrdí, že řada lidí prokrastinuje proto, že není schopna nebo připravena konat. Zkrátka je to velké rozhodnutí, ke kterému se chystají, nebo je to velká věc. Ať už je to ale tak či tak, pomůže nám patřičná příprava na danou akci, na plnění úkolu nebo výzvy.  

V ideálním případě nám může pomoct takzvaná to-do list. Jedná se o pomocníka, který člověka nic nestojí, kterého si můžeme vytvořit sami s pomocí papíru a tužky. Jenom si na papír napište všechno, co musíte za ten týden splnit, a zkrátka to splňte.  

Motivujte se 

Mnozí lidi i když mají napsaný to-do list, nejsou schopni ho splnit nebo stihnout odškrtat. Důvodem toho je, že nejsou dostatečně motivováni. Pokud se však dostatečně motivujete, zvládnete boj s prokrastinací, aniž byste stihli říct “švec”.  

You may also like...