ceny nájmu rostou

Ceny nájmů rostou a studenti nemají kde bydlet

Školní rok přišel opravdu nečekaně rychle. Pokud chodí vaše děti na vysokou školu, opět vám začínají povinnosti s placením nájmů, protože studenti si většinou nejsou schopni našetřit i na školu, i na nájem, pokud není zrovna nízký. Jestliže však studenti šli teprve do prvního ročníku na vysokou školu, letos měli opravdu velký problém s hledáním nějakého hezkého bytu, v němž by mohli přespávat. Nájmy totiž od minulého roku výrazně porostly.

V poslední době jsou populárnější daleko více byty než koleje, co se studentů týče. Koleje jsou sice mnohdy peněžně výhodnější, ale na druhou stranu jsou na kolejích určitá pravidla a hlavně mnohdy jsou šíleně zařízeny, že se v nich nedá takřka ani spát. Studenti tak raději volí hledání větších bytů, které jsou hlavně výhodnější, pokud se na nájem skládají. Mít svůj vlastní byteček je přece mnohem lepší než spávat na klasických kolejích, jenže díky aktuálnímu zdražování jsou studenti poměrně zahnáni do kouta – buď budou platit opravdu vysoké nájmy, nebo se smíří s kolejí.

Nájmy vzrostly až o dvacet procent!

Druhá varianta je bohužel pro ně přívětivější, a to hlavně proto, že nájmy vzrostly o neuvěřitelných dvacet procent. Koleje tak vyjdou rozhodně levněji. Dvaceti či patnáctiprocentní nárůst cen nájmů se konal hlavně v univerzitních městech, kterými jsou Praha, Brno nebo Ostrava či Olomouc. Vzrostly ceny hlavně u větších nájmů, které se dříve braly hlavně pro svou výhodnost. Majitelé bytů si totiž uvědomili, že jestliže bude v bytě více lidí, dá se na nich více zbohatnout, jenže už neměli na paměti, že se jim s tak vysokými cenami do bytů nikdo nepohrne.

O kolik se nájmy v přepočtu zvyšovaly?

Procentní vyjádření nám asi zrovna nic neříká, proto si to pojďme znázornit čísly. Například v Praze se nájmy zdražovaly asi o tři a půl tisíce, v Olomouci nebo v Brně se zvyšovalo o tisícikorunu, co se týče Ostravy a Plzně, zde jsme se dočkaly nárůstu cen o dva tisíce korun.

You may also like...