výše důchodu

Výše důchodu nás v budoucnu zaskočí- budeme si muset půjčit?

Žijeme v době, kdy se zkrátka musí pracovat, protože nic není zadarmo. Řada lidí si myslí, že pracovat se nemusí a že se může žít jenom na sociálních dávkách, ale dříve nebo později si stejně uvědomíme, že bez práce nejsou koláče. Pokud člověk najde práci, která ho skutečně baví, má rozhodně vyhráno, protože svou práci bude vykonávat svědomitě a dobře a následná výplata už bude jenom odměnou, bez které se nedá žít.

S vykonáváním zaměstnání se pojí také výše důchodu, která nás čeká za několik let. Bohužel se doba důchodu u každého mění, někteří si sáhnou na důchod třeba až ve svých sedmdesáti letech, což je rozhodně šílené. Pokud se někde nadhodí téma „důchod“ řada lidí si pomyslí, že díky aktuálnímu pracovnímu vytížení bude určitě vyšší, než jaký má podle bank a jiných institucí být. Bohužel tyto růžové brýle má na svých očích nasazen každý druhý Čech – a každý druhý Čech se bohužel mýlí. Výši stavebních důchodů si lidé v poslední době velice idealizují, ovšem ve skutečnosti to bude tak, že budou hlavně zklamaní.

Zkuste si šetřit – finanční rezerva není nikdy na škodu

Jelikož důchod nebude vyšší, měli byste se pomalu na důchodový věk připravovat, a to tak, že si začnete šetřit. Finanční rezerva se přece vždycky hodí, navíc díky ní se později budete moct vyhnout půjčkám. Pokud budete mít neustále na očích růžové brýle a budete si myslet, že důchod nás v budoucnu spasí, pak se můžete lehce spálit. Při takové idealizované myšlence se budete moct rozhodnout pro půjčku i na benzin, protože při aktuálním zdražování si za dnešní ceny nekoupíte už ani rohlík v potravinách.

Nebuďte optimističtí, ale realističtí

V otázce důchodu jsou lidé opravdu v poslední době velice optimističtí, což je chyba. Zkuste se na to raději dívat realistickým pohledem. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení starobní důchod činí necelých dvanáct tisíc korun. Nepřidávejte si k nim nesmyslné tisíce, abyste pak opravdu nebyli zklamaní. Pokud by se na důchodu něco zlepšilo, pak jen pár set korun, nikoliv tisíce.

You may also like...