Vyplňujete daňové přiznání? A víte, kolik si smíte z daní odečíst?
Růžový formulář s nápisem “daňové přiznání“ aktuálně vyplňuje velká spousta lidí. Důvodem toho je fakt, že drtivé množství lidí je označováno za podnikatele nebo osoby samostatně výdělečně činné. Samozřejmě tito lidé nejsou jediní, kteří musí investovat svůj čas do vyplňování daňového přiznání. O své daně se starají také ti, kteří při hlavním pracovním poměru mají ještě přivýdělek v rámci vedlejší podnikatelské činnosti či kteří mají příjmy z pronájmu nebo kterým se podařilo během loňského roku prodat dům či byt. Abyste na daních však neplatili hromadu peněz, prozraďme si, o kolik je možné daň snížit, co všechno je možné od daně odečíst.
Od daně lze odečíst mnoho věcí. Patří k nim například dary. Jen je třeba mít potvrzení o poskytnutých darech, tak na to myslete, než odevzdáte daňové přiznání bez přílohy. Kromě darů je možné snížit daně o slevy.
Základní je sleva na poplatníka
K naprosto základním slevám, kterou si může uplatnit opravdu každý daňový poplatník, je sleva na poplatníka. V současné době dělá něco kolem čtyřiadvaceti tisíc korun. Slevu je možné čerpat v plné výši.
Kromě základní daňové slevy na poplatníka existuje samozřejmě celá řada dalších slev, a to například sleva na manžela nebo manželku. Pokud je dokonce vaším partnerem nebo partnerkou osoba s průkazem ZTP/P, sleva se dvojnásobí.
Další slevy, o které je možné si snížit daně
Kromě zmíněných dvou slev je možné uplatnit také slevu na dítě. Platí ale, že slevu uplatňuje vždy jen jeden z rodičů! Zpravidla to bývá ten, který žije s dítětem ve společné domácnosti či který je hlavou rodiny. Toto daňové zvýhodnění lze uznat až do šestadvaceti let.
Také si lze snížit daně o takzvané školkovné, což jsou náklady spojené s návštěvou mateřské školy. Počítají se sem výdaje spojené s umístěním dítěte do školky. Nejsou to výdaje na stravu a nákup potřeb.