nezamestnanost

Nezaměstnanost v Česku klesá

Statistika hovoří jasnými čísly. Nezaměstnanost v České republice klesá. Zatímco v únoru tohoto roku bylo na úřadu práce 6,3 žadatelů o místo, v dubnu je jich o dvě desetiny méně. Dobře si stojíme i v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. V měsíci únoru byla Česká republika na druhém místě nejnižší nezaměstnanosti. Rekordní je i počet volných pracovních míst, který je nejvyšší od roku 2008. Zaměstnavatelé hledají 117 335 nových zaměstnanců (březen 2016).

Tato cifra není konečná, protože volná místa neustále přibývají.
Zaměstnavatelé mají větší a větší potřebu investovat nemalé částky do rozvoje. Rozšíření zaznamenávají stávající provozy, ale přibývá i nových.

Ekonomika v ČR

Ekonomika narůstá a s blížícím se létem očekáváme stále menší nezaměstnanost. Toho bude docíleno vzhledem k sezónním pracovním nabídkám v zemědělství a turistickém ruchu. Tak hovoří ředitelka úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Jednotlivé kraje jsou na tom rozdílně. Nejméně nezaměstnaných je v okresech Praha – východ a v Rychnově nad Kněžnou. Oba tyto regiony zaznamenávají 2,5 % nezaměstnaných. Naopak nejvyšší hodnota nezaměstnanosti panuje v okresu Most se 11,4 % a v Bruntálu, kde je nezaměstnaných 10,9%.

Na první pohled blýskání na lepší časy však zaznamenává i svá slabá místa. Statistika je nesporná, nicméně nelze nezohlednit fakt, že ne každý zaměstnanec je vhodný pro každou pracovní pozici. Firmy bojují s nedostatkem vhodných uchazečů a vnímají to jako velký handicap budoucího rozvoje. Ekonom Miroslav Novák připustil, že tento stav se bude prohlubovat do budoucna.

You may also like...