Zaměstnanecké úlevy

Pokud budou příští rok horka jako letos, nezapomeňte na zaměstnanecké úlevy

Jakožto podnikatel byste měl vědět, na co všechno mají vaši pracovníci nárok a na co nikoli. Jelikož letos vládla obrovská, doslova až šílená horka, měli jste svým zaměstnancům poskytnout jisté úlevy. Pokud jste je neposkytli, napravte se do příštího roku. Je ze zákona stanovené, že v případě vysokých teplot je třeba své zaměstnance nezatěžovat. Sami jste to jistě pocítili, organismus během horkých letních dnů nefungoval tak, jak má, byl unavený, často bez energie. Pokud bychom to s prací přeháněli, mohlo by to způsobit zdravotní potíže, které se navíc v době léta hojí ještě hůře než obvykle. Příští rok si proto dejte pozor, a pokud budou taková horka jako letos, dopřejte svým zaměstnancům jisté úlevy, které jistě ocení.

Mnozí zaměstnavatelé však netuší, jaké úlevy svým zaměstnancům mají poskytovat. Vybrali jsme proto nejdůležitější, na které se letos nejvíce zapomínalo.

• Pitný režim

Tato povinnost zaměstnavatele se týká celého roku, nikoli jenom horkých letních dnů. Zaměstnavatelé jsou povinni svým zaměstnancům zabezpečit dostatek pitné vody. Je to z důvodu bezpečnosti práce i z důvodu ochrany zdraví pracovníků. V letních horkých dnech se pitný režim vztahuje také na jiné nápoje, a sice na nealkoholické pivo nebo vychlazené minerální vody. Vše se však odvíjí od konkrétních profesí a prostředí, v němž pracují.

• Klimatizace

V horku se nedá pracovat. To ví naprosto každý. Proto je třeba zajistit zaměstnancům dobře větrané prostory nebo případně klimatizaci či větráky, které by se zasloužily o to, že v místnostech nebude doslova “na padnutí”, jak se lidově říká. V lépe větraných či alespoň klimatizovaných prostorách se lépe pracuje.

• Bezpečnostní přestávky

Pokud hodnota na teploměru překročí 36 stupňů Celsia, je nutné dělat takzvané bezpečnostní přestávky. Jedná se o přestávky během pracovní doby, které se započítávají do pracovní doby. Nejsou mimo, jsou zaplacené a jsou nařízené opět z důvodu bezpečnosti práce a ochrany zdraví pracovníka.

You may also like...