Nebankovní půjčky jsou bezpečné
Stále větší procento lidí se z různých důvodů uchyluje k rozhodnutí, půjčit si různé částky od firem, které nejsou bankami. Častokrát se jedná o půjčku mizivé částky, nicméně to rozhodně neznamená, že se tím půjčka stává bezpečnější. Ačkoliv se to zdá málo pravděpodobné, může tomu být i naopak. Věřitel často důvěřivého dlužníka naláká na řadu velmi záhadných nebezpečných právnických nástrah, které nemusí být na první pohled evidentní. Pokud si chcete půjčit, položte si v první řadě otázku, zda si půjčovat skutečně potřebujete.
Je neoddiskutovatelné, že i půjčka od banky má svá velká rizika, nicméně v bance máme jistou záruku férového jednání. Rozhodně nikomu nechceme podsouvat, že všechny nebankovní společnosti jednají nefér – tak tomu skutečně není. Ještě před tím, než se však k nebankovní půjčce uchýlíte, dobře si vše promyslete a hlavně dobře si přečtěte smlouvu, kterou podepisujete.
V čem tedy spočívá ten pomyslný strašák nebankovních půjček? Pokud si myslíte, že problém je ve výši úroku, mýlíte se. Naopak. Věřitelé si hlídají, aby výše úroku nebyla nijak vysoká a pohybovala se ve standardní hranici. Hlavní riziko číhá až později. Jedná se o vnitřní pravidla splácení. Pokud jste člověk, který s půjčkami, bankovnictvím a často i právním vzděláním nemá co do činění, často si nejste schopni uvědomit rizika, která jsou ve smlouvě vepsána takříkajíc „mezi řádky“. Věřitelé si pohrávají se členěním textu, některé formulace jsou velice nečitelné a napsány tak malým písmem, že se nedají přečíst. Nepřehlednost textu není náhoda. Jde pouze o to, aby se potenciální klient těžko orientoval. Při zanedbání splácení, častokrát nevědomém, dochází k vysokým a neúměrným sankcím, kterým se stávající dlužník nemá z právního hlediska jak ubránit.