trzby restauraci

O kolik procent tedy stouply tržby restaurací?

Nový rok v sobě přinesl spoustu nečekaného. Mezi největší nečekané věci se řadil nepředvídatelný úspěch elektronické evidence tržeb, která byla spuštěna ke konci minulého roku. Ministr financí Andrej Babiš hned ze začátku roku přišel s nečekanou informací, a sice že už tak brzy mají vyúčtování tržeb restaurací. Jelikož se daňová přiznání podávají až do března, vyskytla se tedy nad touto informací řada spekulací. Není se čemu divit, protože ministerstvo financí přišlo s tím, že tržby vzrostly ne o předpokládanou třetinu, ale naopak o celou částku, tedy o sto procent. Oproti předešlému roku se zvýšily tržby o deset miliard a docílily tak neuvěřitelných dvaceti miliard. To už opravdu takto brzy hraničí s výmyslem. Ministerstvo si ale za svým tvrzením stojí.

Prosincové tržby bez daně z přidané hodnoty v oblasti pohostinství a stravování podle Českého statistického úřadu vzrostly o osm procent (přesně se jednalo o osm celá dvě procenta). Daný rozdíl je prý v cenách, které vylučují vliv inflace a změn DPH. Bez vyloučení těchto vlivů se tržby zvýšily o osmnáct procent (konkrétně osmnáct celé tři procenta). A nyní se dostáváme k jádru věci. Z těchto údajů jde lehce vyčíst, že se ministerstvo financí mýlilo a že Andrej Babiš si daných sto procent jednoduše „vycucal z prstu“. Ministerstvo prý na toto číslo přišlo díky průzkumu mezi čtyřmi procenty restaurací. Jestliže se ale ministerští experti v tak důležité otázce spletli, a to o neuvěřitelných devadesát procent, jedná se o tristní informaci. Pakliže se dokáže, že ministerstvo společně s ministrem financí Andrejem Babišem záměrně manipuluje s čísly, může se jednat i o trestnou informaci, která jistě nezůstane bez trestu.

Nyní tedy ukáže jen čas, jak tomu bude dál. Čas jistě ukáže i skutečné navýšení tržeb v oblasti pohostinství a stravování. Je ovšem už nyní jasné, že navýšení o rovnou stovku je zcela absurdní.

You may also like...