Inflace

Inflace v Česku opět vzrostla

Inflace je nejspíše v každé domácnosti známý pojem. Jedná se o každoročně řešené téma, o němž se učí i děti na středních školách. Znát aktuální procento tohoto ukazatele by mělo být povinností každého občana tohoto státu, ovšem málokdy tomu tak je.  Mnoho lidí se o tento jev zajímá, ale když zjistí, že se inflace stále mění, nakonec ji přestanou sledovat. A to by je měla opravdu zajímat.

Letošní rok nebyl jen ve znamení úspěchů elektronické evidence tržeb, která zaznamenala rapidně vysoké zvýšení tržeb restaurací, o kterých se vedou doposud nejrůznější spekulace, ale byl také i o zvyšující se inflaci. V první měsíci roku 2017, tedy v lednu, stoupla o dvě celá dvě procenta. Rapidně tak zrychlila svůj růst z prosincových dvou procent. Za pouhý měsíc se jedná opravdu o rychlost přirovnávající se k rychlosti blesku.

Co ovšem tkví za tímto růstem spotřebních cen? Kde jsme se dočkali nechtěného zvyšování? Zejména tomu tak bylo u pohonných hmot, které stále bez ustání zdražují. Lidé si tak začínají dohledávat benzinové stanice, kde natankují opravdu nejlépe a hlavně nejlevněji. Proti prosinci ceny stouply o osm setin procenta. Také vzrostly ceny potravin a stravovacích služeb. O těchto informacích promluvil Český statistický úřad.

Mezi další zvyšující se ceny patří i ceny nealkoholických nápojů. I když například Coca-Cola zaznamenala pokles svých zisků, jejich výše ceny, za níž si ji můžete koupit, naopak stoupla. Možná proto ty nízké zisky. Mimo nealkoholické nápoje zdražily konkrétně i jogurty, a to o skoro devět procent. Vejce se taky staly součástí potravin, které se řádně zdražily. Možná byste mohli začít zvažovat koupi slepic a pěstování si domácích vajec. I když řádí ptačí chřipka, jistě se to vyplatí. Hlavně nesmí ptactvo přijít do styku s divokými druhy drůbeže (například od divokých kachen či hus).

You may also like...