historie podnikání

Historie podnikání, průlom začal u automobilek

Začátky podnikání sahají daleko do historie. Vzpomeňme si například na tzv. Barterovy obchody, kdy docházelo ke směně zboží za zboží. Barterový způsob je využíván dodnes. Okolo 7.století před naším letopočtem se začínají lidé setkávat s kovovými penězi, což naprosto zjednodušilo obchodování. Kovové peníze zde představovaly malé částečky kovu, jako byly například zlato, stříbro či měď, do nichž panovníci razili různé obrazce či symboly a tak se vlastně zaručili za jejich pravost. Další staletí přinášejí velký obrat. Okolo 17.století vznikají první papírové bankovky. Obchod se vznikem papírových bankovek rozčlenil tedy na prodej a koupi.

Vznik podniků v českých zemích

Velkým a zásadním krokem v podnikání se pro české země stalo 19.století. Tehdy vznikají ty nejznámější podniky, jako byly například – Laurin&Klement, což byl předchůdce dnes již světově známé značky Škoda nebo První česká vzájemná pojišťovna, což je dnešní Česká pojišťovna a další. Ale naprosto unikátním se stal obuvnický podnik Tomáše Bati. Ten založil své podnikání na nízkých cenách a na zvyšování produktivity práce, tzv. Fordovou pásovou výrobou. A do dnešní doby působí tato značka na celosvětové úrovni až v 68 zemích světa, s více než 5 000 prodejen.

Podnikání od roku 1989

Když se řekne podnikání, spousta z nás si vybaví zásadní rok, tedy rok 1989, kdy dochází k otevření trhu. Vznikají zde nové soukromé podniky, nastává naprostý „bum“, kdy se každý chce postavit na svoje nohy. Ekonomika České republiky rapidně stoupá. Tedy až do roku 1996, kdy se začíná projevovat velice silná korupce a rozkrádání firem, tedy tzv.tunelování. K těmto problémům dochází v důsledku špatně nastavených zákonů a norem.

 

Zdroj: mladypodnikatel.cz

You may also like...