Duchodci

Důchodci překvapivě zchudnou

Žijeme v době, kdy mladí lidé chodí do práce s tím, že neví, jak dlouho v daném zaměstnání budou muset být. Vůbec netuší, kdy zamíří do důchodu. Jestli teda vůbec je tato cesta čeká. Současní důchodci chodí také často do práce, protože důchody jsou takřka mizivé. Jistě je ale nepotěší fakt, že opět zchudnou. Ceny jakýchkoli produktů totiž velmi rostou.

Důchodci si mysleli, že jim lednová valorizace řádně prospěje. Dostali totiž o pár stovek více, což jim vykouzlilo úsměv na tváři. Poté, co ale začaly růst ceny zejména u potravin, si musí šáhnout hlouběji do kapsy. Těch pár stovek tudíž opravdu nepocítí, takřka se u nich neohřejí ani na pár minut.

Potraviny totiž řádně zdražily, a to především jogurty a vejce. Jejich růst vzrostl o více než pět procent (u jogurtů tomu bylo osm procent, u vajíček pět celé jedno procento). Potraviny jsou právě to, kde důchodci utrácejí nejvíce. Toto zdražování se tedy dotkne zejména jejich tašek.

V loňském roce ke zdražování skoro vůbec nedocházelo. Spotřebitelské ceny vzrostly o necelé jedno procento. Letošní rok se ale rozhodl toto mizivé procento překonat, a to opravdu radikálně. Inflace se totiž vyšplhala k více než dvěma procentům. Tyto údaje potvrdil i Český statistický úřad.

Spotřební koš důchodů se skládá převážně z potravin, proto je skoro nevyhnutelné, že důchodci opravdu radikálně zchudnou. Výrazně se tato inflace podepíše na jejich životní úrovni, i když si ze začátku letošního roku s důchodem polepšili. Lidé žijící v důchodu mají tendenci si kupovat jídlo do zásoby, a to tehdy, kdy jsou právě produkty ve slevě. Je to ovšem jeden z marketingových tahů nalákat vícekrát do týdne důchodce do jednotlivých supermarketů a hypermarketů. Mimo slevy tato skupina obyvatel utratí i za jiné vymoženosti, a to převážně za nejrůznější věci do kuchyně nebo koupelny. Suroviny jsou ale opravdu tím, za co utrácejí nejvíce.

Mimo potraviny zdraží i pohonné hmoty.

You may also like...