množství českých peněz

Českých peněz je enormní množství, v oběhu je jich nejvíc v historii

I když si stěžujeme na to, kolik málo peněz máme, vše nasvědčuje o opaku. Česká národní banka se v nedávné době nechala slyšet, že je v oběhu enormní množství českých bankovek. Podle všeho je jich v oběhu nejvíce v celé české historii. S tímto zjištěním se pojí i velice zajímavý fakt. Pokud bychom všechny české bankovky položily podélně jednu na druhou, dvakrát bychom s takovou délkou oběhli planetu Zemi. Na sebe položené bankovky by se totiž rovnaly neuvěřitelným dvaasedmdesáti kilometrům, což odpovídá dvojnásobnému oběhnutí planety Země.

I když si neustále stěžujeme na to, že peněz je málo, všechno svědčí o opaku. Jak se říká, peníze se mají točit, a skutečně se dnes peníze doslova točí. V oběhu je totiž více jak šedesát miliard korun. Pokud bychom měli hovořit jenom o bankovkách, v oběhu je jich 2,3 miliardy (počítáme to i s mincemi, které se také podílí na výrazně vysokém součtu).

Jaké bankovky a mince jsou nejpočetnější?

Peníze se tisknou dnes a denně, nyní má však největší zastoupení tisícikorunová bankovka. Z mincí je nejpočetnější nejméně oblíbená korunová mince.

Trocha historie

Pojďme zabrousit do historie, která je velmi zajímavá, jelikož se týká peněz. Česká koruna začala platit roku 1993, a to konkrétně 8.února toho roku. Od té doby došlo k obrovskému nárůstu českých bankovek a korun, konkrétně byl oběh navýšen o 578 miliardy korun. Původně bylo v oběhu pouhých necelých třicet miliard.

Nyní se zaměřme jenom na mince. Každý si vybaví jejich hmotnost, která je bohužel velmi výrazná a citelná. Mince v oběhu však dosahují neskonalé hmotnosti, a to skoro tisíce tun.

Když budeme mluvit obecně, svou první sto miliardovou hranici dosáhly české bankovky a mince v roce 1995. Další stovky se dočkaly o pět let později, 300 miliard bylo pokořeno v roce 2006. Další stovky padly v roce 2011, poté o čtyři roky později a letos.

You may also like...