ceske domacnosti

České domácnosti dluží čím dál více

Půjčování si se stalo zcela běžnou činností, se kterou se setkáte. Je to převážně z toho důvodu, že lidé si myslí, že je dobré si půjčovat opravdu na všechno. Už je nenapadne, že by se možná mohlo nejdříve našetřit na danou věc a ne si na ni půjčit a následně deset let splácet například pouze mobilní telefon, který během deseti let vyměníte ještě dvacetkrát. Před každý půjčením byste se měli zeptat sami sebe, zda na danou věc opravdu nutně potřebujete půjčit nebo se bez dané věci obejdete ještě dva měsíce. Dostat se a následně se vymotat z koloběhu půjček je totiž nesmírně těžké, a pokud byste se měli dostat do těchto záležitostí kvůli pračce, jedná se o nezodpovědný krok.

Samozřejmě jiná situace nestává tehdy, kdy musíte splatit své dluhy nebo poplatky za elektřinu, plyn, vodu a jiné. Často se stává, že občané opravdu nemají našetřeno a musí si půjčovat od svých známých či kamarádů. To je úplně v pořádku. Je to ostatně mnohem lepší varianta, než si půjčit od bankovních nebo jiných institucí. Jedná se především o bez úrokový závazek, který nebude navýšen ani žádnými jinými zbytečnými poplatky.

To, že se půjčování stalo velmi oblíbené, svědčí i fakt, že české domácnosti dluží stále více. Zadlužování je u spousty domácností na denním pořádku a stále s tím nechce nikdo nic dělat. Dluhy za loňský rok stouply o neuvěřitelných šestadevadesát miliard korun, což je opravdu neočekávané číslo. Bankám a nejrůznějším finančním institucím dlužili lidé ke konci poslední měsíce roku, tedy v prosinci, neuvěřitelnou jeden celá čtyři bilion korun. Tyto fakta zveřejnila Česká národní banka. Ta apeluje především na ukrutné zvýšení dluhů domácností především v prosinci. V tomto měsíci se totiž obyvatelé České republiky zadlužili nejvíce. Jejich dluhy stouply o sedm celá čest miliardy korun. Vánoce byly tedy u mnoha rodin velice štědré, ale následné splácení už tak veselé nebude. Kdo ví, jestli je jedna televize nebo nejnovější mobilní telefon nepřivede do velkých potíží.

You may also like...